menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Prosze o pomoc
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Powinno pomóc przy napisaniu listu:

Starożytni Grecy stworzyli ideał człowieka godnego naśladowania. Najważniejsze cechy, którymi musiał być obdarzony każdy wojownik to: szlachetność, waleczność, odwaga, honor i patriotyzm. Takimi właśnie cechami mógł poszczycić się Herakles, syn Zeusa i królowej Alkmeny.

Najpopularniejszy heros grecki, słynny z siły, odwagi i wielkiego ducha. Pewnego dnia podczas składania ofiar ogarnęło go szaleństwo. Zabił swoją żonę i dzieci. Pokutą Heraklesa miało być zaliczenie słynnych dwunastu prac wyznaczonych przez króla Myken, Eurysteusa. Nagrodą za wykonanie wszystkich prac miała być nieśmiertelność.

Herakles był ulubionym bohaterem greckim. Jego czyny opisywało bardzo wiele mitów. Kochano go bardziej niż bogów, pamiętając o jego ludzkim pochodzeniu. Stał się on symbolem ludzkiej pracowitości, trudu, wytrwałości i cierpień.

Współczesnym wcieleniem herosa, takiego, jakim w przeszłości był Herakles, musiałby być człowiek niezwykły, o bardzo niespotykanych w naszych czasach cechach. Podobnie jak starogrecki heros, musiałby odznaczać się odwagą, męstwem, zawziętością, dążeniem do wyznaczonego przez siebie celu. Wydaje mi się, że takiemu schematycznemu opisowi mogą odpowiadać np. strażacy. To ludzie, którzy są przygotowani na wielkie poświecenia względem całkiem obcej osoby. Często ryzykują własne życie ratując ludzi, którzy znaleźli się w opałach. Strażacy są zdecydowani i gotowi na wszystko, jeżeli tylko mają na względzie dobro człowieka i zagwarantowanie mu bezpieczeństwa. Jest to postawa godna pozazdroszczenia. Według mnie, mogą być dumni z rodzaju wykonywanej przez siebie pracy.

Współczesny heros musi być osobą godną naśladowania. Postawą i sposobem swojego życia powinien również pokazywać cechy typowego autorytetu. Moim zdaniem taka postać powinna być zdecydowana. Podejmowanie ważnych decyzji nie może stanowić dla niej problemu. Oczywiście decyzja taka nie mogłaby być podjęta pochopnie i bez większego zastanowienia. Taki człowiek, który ma na względzie dobro ogółu i potrafi zarządzać, również może być uważany za Heraklesa naszych czasów. Przykładem może być dyrektor firmy charytatywnej udzielającej pomocy najbardziej potrzebującym. Oczywiście nie tylko zarządca, ale również zwyczajny wolontariusz może uchodzić za bohatera. W końcu dobro i chęć dania czegoś od siebie nie wymaga posiadania góry pieniędzy. W przypadku zbierania darowizn na cele charytatywne również można zaobserwować poświecenie względem drugiego człowieka. Widać, że takim ludziom nie jest obce cierpienie i ból innych.

Niestety nie wszyscy ludzie w dzisiejszych czasach zasługują na podobne określenia. Wielu wykorzystuje swój majątek w złych celach, zupełnie nie opartych na ogólnie przyjętych dobrach, wartościach moralnych. Często pieniądze te są wyrzucane w błoto nie przynosząc żadnych korzyści. Współczesny heros musi być zatroskany o dobro innych, dlatego ludzi, którzy nie szanują innych, nie próbują ich nawet zrozumieć należy potępiać.

Dzisiaj młody czytelnik i odbiorca sztuki także poszukuje cnót godnych naśladowania. Takie cechy jak honor, sprawiedliwość patriotyzm wydają się mniej ważne niż w starożytności. Jednak w przeszłości Polacy potrafili pokazać ze greckie ideały są im nieobce. Dobrym przykładem odrodzenia się ich w naszych sercach była walka w obronie Warszawy w czasie II wojny światowej opisana w „Kamieniach na Szaniec” A. Kamińskiego. Główni bohaterowie tej powieści: Alek, Zośka i Rudy odznaczali się niewiarygodnym patriotyzmem i odwagą. Teraz żyjemy w wolnym kraju i nikt od nas nie wymaga takich ofiar, ale warto pamiętać o tamtych ludziach i czasach.

Kolejnym dowodem na to jak dużo można zdziałać w życiu jest film pt.,, podaj dalej”. W filmie ukazane jest życie pewnego sympatycznego dziesięciolatka wychowującego się w rodzinie patologicznej. Chłopiec mieszkający, na co dzień z matką nigdy nie słyszał ani słowa o swoim ojcu. Marząc codziennie o idealnym tatuśku prowadzi ciężkie i pełne odpowiedzialności życie. Już w wieku dziesięciu lat malec wkracza w dorośle życie i pomaga matce wyjść z nałogu alkoholowego. Pewnego dnia, nauczyciel języka angielskiego naszego głównego bohatera, zadaje na pracę domową ,,naprawienie świata”. Chłopcu wychowującemu się w dość trudnych warunkach pomył ten bardzo się spodobał. Miał nadzieje ze odrabiając prace domowa pomoże sobie i zarazem mamie. W celu naprawienia świata wymyśla grę,,podaj dalej”. Chłopiec chce, aby ludzie przekazywali sobie dobre uczynki. Każdy obdarowany pomocą przez poprzednika musiał udzielić pomocy następnym trzem osobą w sytuacjach, w których sami nie poradziliby sobie. Ten genialny pomył rozprzestrzenił się w szybkim tempie po całym mieście a niedługo później po całym kraju. W jednej z ostatnich scen chłopiec ginie i jedyne, co po nim pozostaje to ,,podaj dalej”. Zostawia jednak coś, na czym powinno zależeć nam wszystkim...

Główny bohater filmu udowadnia ze nie trzeba mieć dwóch metrów wzrostu, pięknie wyrzeźbionej sylwetki ciała i potężnej siły fizycznej, aby zostać herosem dzisiejszych czasów. Nawet ktoś taki jak on może być wspaniałym człowiekiem, zasługującym na największe gesty uznania.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...