menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Sporządź notatkę do gazety,  która mogłaby być umieszczona w rubryce sylwetki niezwykłych ludzi. Chodzi o Santiago , starca z lektury E. Hemingwaya " Stary człowiek i morze ' . Mam już początek ale nie wiem co dalej:
 Santiago, stary rybak pochodzący z Hawany miał bardzo ciężkie i ponure życie. Z powodu wielu lat spędzonych na morzu i związanej z tym ciężkiej pracy był wychudzony i miał poorane ręce od wyciągania linką cięzkich ryb. Na twarzy miał bruzdy po walce z niezłośliwym rakiem.
Pomocy
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
1.Informacja o autorze

Ernest Hamginway to Amerykański pisarz urodzony w 1899roku. Pracował jako korespondent w Ameryce i Europie, a także w Afryce. Przeżył obydwie wojny światowe, brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. W czasie II wojny osiadł na Kubie w pobliżu Hawany. Tropił podwodne okręty niemieckie. Przeżył dwie katastrofy lotnicze. W 1961 popełnił samobójstwo.
Jest autorem powieści:
-Komu bije dzwon,
-Pożegnanie z bronią,
-Zielone wzgórza Afryki,
-Słońce też wschodzi.
Pisał też opowiadania:
-Stary człowiek i morze,
-Stary człowiek przy moście,
-Niepokonany.
W 1954 roku za całokształ twórczości otrzymał Nagrodę Nobla.

2.Geneza opowiadania "Stary człowiek i morze".

Pomysł napisania opowiadania zrodził się po przeczytaniu notki prasowej w gazecie Esquine o rybaku, który złowił ogromną rybę, ale nie dowiózł jej do domu, gdyż pożarły ją rekiny.

3.Czas i miejsce akcji.

Akcja utworu rozgrywa się w latach 40-tych XX wieku w Hawanie na Kubie. Akcja trwa kilka dni a najważniejsze wydarzenia mają miejsce na morzu.

4.Bohaterowie opowiadania:

-Santiago-bohater tytułowy, stary rybak, mieszkający samotnie w biednej chacie.
-Manalin- kilkunastoletni chłopiec, przyjaciel Santiago, tak jak on lubi łowić ryby. Traktuje starego rybaka jak swego mistrza, od którego może się wiele nauczyć.
-Martin- właściciel resteuracji, daje Manalinowi kawę dla starego rybaka.

5.PLAN AKCJI (przebieg zdarzeń w opowiadaniu)

1.Bezowocne powroty rybaka Santiago z połowów.
2.Przyjaźń starego z chłopcem Manalinem.
3.Wypłynięcie starego człowieka w morze.
4.Złowienie ogromnego marlina.
5.Walka starca z rybą.
6.Zwycięstwo Santiago.
7.Napad rekinów.
8.Bezskuteczna walka rybaka z rekinami.
9.Powrót do domu ze szkieletem ogromnej ryby.
10.Zmiana decyzji chłopca.
11.Podziw ludzi dla wyczynu Santiago.


6.~~~~Filozofia życia Santiago~~~~

Stary człowiek przebywający na morzu wiele rozmyśla o swoim życiu, przyrodzie, szczęściu, samotności, grzechu, przeszłości. Stwierdza, że nikt nie powinien zostawać sam na starość. Zastanawia się nad tym czym jest grzech i szczęście? Zadaje sobie pytanie:
"Może to grzechem jest zabijać rybę" w końcu dochodzi do wniosku, że wsystko jest grzechem.
O szczęściu mówi, że jest to coś co przychodzi pod wieloma postaciami. Nie należy jednak igrać ze szczęściem, gdyż może się ono od człowieka odwrócić.
Bohater uważa, że każdy powinien żyć nadzieją i wierzyć w to, że jutro będzie lepiej. Swoją postawą pokazuje, że w życiu nie należy się załamywać, ale wytrwale dążyć do osiągnięcia wyznaczonego celu i walczyć z przeciwnościami losu. Człowiek nie jest stworzony do klęski.
Można go zniszczyć, ale nie pokonać!

7.~~~~Alegoryczny charakter opowiadania~~~~

"Stary człowiek i morze" to utwór, który tylko pozornie dotyczy zdarzenia z życia jednego biednego rybaka. W rzeczywistości opowiadanie to należy odczytywać jako alegoryczną przypowieść o ludzkim życiu, o zmaganiach człowieka z przciwnościami losu.
MARLIN to trudne do zdobycia szczęście, dostatek, powodzenie, dobry los.
REKINY to nieszczęścia i przeciwności losu, które człowiek pokonuje w swoim życiu.
SANTIAGO to wytrwałość, nieugiętość, godność w walce ze słabością, ze złem i z codziennymi problemami.
Okazuje się, że życie człowieka jest nieustanną walką. Walczymy nie tylko z przeciwnościami losu, ale także z własnymi słabościami, wadami, z bólem, cierpieniem fizycznym, głodem, zmęczeniem.
W walce tej nie należy się jednak poddawać, ale wierzyć, że w końcu uda się nam się osiągnać
wymarzony cel!
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Zauważyłem błąd w 2 i 3. Hemingway mieszkał na Kubie w Hawanie przez jakiś czas. I słysząc opowiadania o starym rybaku, chciał go poznać. Kiedy się spotkali to Hemingway szczegółowo wypytał starego rybaka i napisał o jego historii notatkę prasową. Po jakimś czasie dodał dialogi itp. i zrobił z tej notatki opowiadanie. Poza tym akcja tej książki jest osadzona w latach 30, a nie w 40. Póki co tyle zauważyłem w tej odpowiedzi błędów.

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...