menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Rozprawka na temat :
Adolf Hitler polityczny geniusz i tyran XXw.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Adolf Hitler był człowiekiem, który niewątpliwie zmienił losy świata. Przez niektórych uważany za szaleńca, wydającego decyzje w przypływach szału i gniewu. Inni natomiast uważają go za wyśmienitego polityka i stratega. Niewątpliwie, dzięki jego polityce zginęły miliony ludzi, a wiele miast i wsi zostało zrównanych z ziemią. To przecież on, dzięki swej nieugiętej i stanowcze polityce przyłączył do Niemiec Austrię, Sudetland, Czechosłowację, część Polski, Belgię. Niewątpliwie bez niego oglądalibyśmy dziś zupełnie inną mapę Europy, a może nawet świata.

Adolf ukończył klasztorną szkołę podstawową w Lambach, a następnie szkołę średnią w Steyer. Rodziców stracił wcześnie: ojciec zmarł w 1903 r. a matka, z którą był szczególnie związany dwa lata później. Młody Hitler wykazywał zdolności plastyczne i zamierzał swe życie poświęcić sztuce, jednak dwukrotne próby zdania egzaminów do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu nie powiodły się. Hitler pozostał w Wiedniu, utrzymując się z dorywczych prac. W 1912 r. przeniósł się do Monachium, gdzie żył w nędzy utrzymując się ze sprzedaży widokówek i obrazków.
Po wybuchu I wojny światowej, 16 sierpnia 1914 r. zgłosił się ochotniczo do Bawarskiego Pułku Piechoty. Na froncie miał opinię odważnego i dobrego żołnierza. Był dwukrotnie ranny i sześciokrotnie odznaczany.
Powrócił z wojny w stopniu kaprala i podjął pracę jako agent Reichswery. W tym charakterze, we wrześniu 1919 roku znalazł się na zebraniu maleńkiej powstałej w styczniu 1919 r. partii Deutsche Arbeiterpartei, odbywającym się w salce piwiarni ?Sterneckerbrau? w Monachium. Ludzie, których tam spotkał prezentowali poglądy będące pomieszaniem socjalizmu, nacjonalizmu i antysemityzmu, co bardzo odpowiadało Hitlerowi. Kilka dni później otrzymał zaproszenie na następne spotkanie, odbywające się w piwiarni ?Altes Rosenbad? i został przyjęty do tej organizacji. Wkrótce przekształcił tę niewielką organizację w Nationalsozialistiche Deutsche Arbeiterpartei, w skrócie NSDAP.

Program szybko zyskiwał zwolenników, w tym szefa policji miejskiej Pohnera i Wilhelma Fricka, późniejszego ministra spraw zagranicznych Rzeszy. W lipcu 1921 r., gdy Hitler został przywódcą NSDAP, partia liczyła już trzy tysiące członków i tworzyła odziały które miały ochraniać zebrania partyjne ? Sturmabteilungen (SA). 8 i 9 listopada 1923r. Hitler wykorzystując te oddziały, podjął w Monachium nieudaną próbę zamachu stanu, za co 31 marca 1924 roku skazano go na 5 lat pozbawienia wolności. W więzieniu w Landsbergu napisał książkę ?Mein Kampf?, w której przedstawił program niemieckiej dominacji w Europie. Już 20 grudnia 1924 roku zwolniono go z więzienia, ale zakazano publicznych wystąpień. Za honoraria z wydania książki Hitler kupił willę ?Wachenfeld? w Obersalzbergu, w pobliżu Berchtesgaden, gdzie później wybudował dom ?Berghof?, który stał się jego oficjalną rezydencją. W październiku 1928 roku poznał siedemnastoletnią pomocnicę fotografa Ewę Braun i ona stała się jego towarzyszką życia.

Trzy lata później NSDAP poparło 6 mln wyborców co dało jej 107 mandatów, a w warunkach ostrego kryzysu gospodarczego program NSDAP wciąż zyskiwał nowych zwolenników. Byli wśród nich przemysłowcy i wyżsi dowódcy wojskowi. W 1932 roku Hitler ?wystawił? swą kandydaturę na prezydenta i uzyskał w wyborach 36,8% głosów. Jego popularność wzrosła w okresie kryzysu politycznego, gdy szybko upadały kolejne rządy. 30 stycznia 1933 roku Hitler zostaje kanclerzem i wciągu 5 miesięcy, wykorzystując prowokację - podpalenie Reichstagu 28 lutego 1933 roku i słabości konstytucji niemieckiej ? tworzy ?artykuł 48?, dający kanclerzowi prawo wydawania dekretów, a tym samym zniszczył niemiecką demokrację. Tworzył podstawy państwa totalitarnego, wydając 28 lutego 1938 roku dekret ?O ochronie Narodu i Państwa? oraz ustawę z 23 marca 1933 roku ? ?O uprawnieniach?. Wkrótce pozbył się najpotężniejszego wroga ? szefa S.A. - Ernesta Rhma. Rhm dowodził siłą liczącą ok. 1 mln uzbrojonych ludzi i ok. 3,5 mln rezerwistów. W nocy 30 czerwca 1934 roku Rhm i jego najbliżsi współpracownicy zostali wymordowani(?noc długich noży?).

W sierpniu 1934 r., po śmierci Paula Hindenburga, Hitler objął urząd prezydencki, co w połączeniu z urzędem kanclerza dawało mu nieograniczoną władzę dyktatora. Bardzo szybko przy współpracy Rudolfa Hessa, Heinricha Himmlera i Hermana Gringa utworzył aparat terroru i prześladowania przeciwników politycznych. W marcu 1933 roku, a więc dwa miesiące po przejęciu władzy utworzył pierwszy obóz koncentracyjny. Hitler konsekwentnie zmierzał do realizacji głównego celu: stworzenia przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego. W jego planach miał on liczyć 250 mln ludzi. W marcu odrzucił ?dyktat wersalski? - tak określał traktat wersalski. Odrzucił też wszelkie ograniczenia dotyczące rozwoju niemieckich sił zbrojnych. W 1938 utworzył Oberkommando der Wehrmacht ? Naczelne Dowództwo Sił Zbrojnych. Podlegało ono jemu jako naczelnemu dowódcy. Przekonany o słabości mocarstw zachodnich, przystąpił do realizowania polityki ekspansji. W 1938 roku niemieckie siły zbrojne przystąpiły do planu ?Otto?. Wkroczyły one do Austrii. Hitler zagarnął ten kraj dokonując przyłączenia go Rzeszy. W 1938 r., dzięki polityce ustępstw wobec Hitlera, którą stosował wobec Niemiec Neville Chamberlain, zostaje przyłączony tzw. Sudetland. W marcu 1938 łamiąc postanowienia traktatu monachijskiego, Wehrmacht zajmuje całą Czechosłowację. 3 kwietnia Hitler wydaje rozkaz przygotowania planów podboju Polski.

Po zwycięstwie nad Polską Hitler skierował swe armie na Norwegię, Belgię i Holandię oraz Francję. Niemcy zajmując Norwegię zapewnili sobie duże dostawy surowców. Było to niezbędne dla utrzymania nowoczesnej i potężnej armii, jaką był Wehrmacht.
Podczas kampanii w Belgii po raz pierwszy użyto komandosów. Użyto ich do zdobycia twierdzy Eben Emael. Hitler doskonale zdawał sobie sprawę, jak wspaniałe zwycięstwo ofiarowała mu grupka straceńców, którzy wylądowali na dachu ogromnego fortu, obsadzonego przez dziesięciokrotnie liczniejszą załogę. Otworzyli drogę przez Maastricht, co pozwoliło niemieckim czołgom wjechać na płaski, otwarty teren między Wavre i Namur, stwarzający znakomite warunki do skoncentrowanego ataku na kanał La Manche. Następnym krokiem miało być zamknięcie drogi ewakuacyjnej dla Brytyjczyków - to było marzenie Hitlera: otoczyć 300 000 żołnierzy brytyjskich i nękać ich nalotami i ostrzałem z ciężkiej artylerii. Ich szeregi topniałyby każdego dnia, a rząd brytyjski pod naciskiem ludności nie miał by innego wyjścia jak tylko poprosić o zawarcie pokoju. A pokój na zachodzie oznaczałby zerwanie paktu Ribbentrop ? Mołotow. Lecz plan ten nie powiódł się. Anglicy wyratowali swych żołnierzy z opresji. Z niewiadomych przyczyn nakazano zatrzymać niemieckie czołgi przed Dunkierką.

W czasie agresji na ZSRR Hitler popełnił wiele błędów strategicznych i politycznych. Po pierwszych tygodniach zwycięstw, Wehrmacht poniósł klęski po Moskwą, Stalingradem, Kurskiem. Niemców zaskoczyła sroga rosyjska zima. Nie byli na nią przygotowani. Nie mieli ciepłej odzieży, a ruch oporu w ZSRR skutecznie uniemożliwiał dostawy zaopatrzenia niszcząc drogi, mosty i tory kolejowe. W grudniu 1941 roku, po ataku na Pearl Harbor, Hitler wypowiedział wojnę USA ? największej potędze gospodarczej świata. Wraz z pogarszającą się sytuacją na wschodzie Hitler przejmował bezpośrednie kierowanie wojskiem. Hitler popełniał katastrofalne w skutkach decyzje. Równowaga psychiczna Fhrera znacznie pogorszyła się po zamachu w lipcu 1944r. Hitler do końca wierzył w gwałtowny zwrot losów wojny. Miało mu to zapewnić zastosowanie ?cudownej broni?- pocisków V-1 i V-2 .
W końcu kwietnia 1945 roku gdy Berlin pod ostrzałem rosyjskim zamienił się w stertę gruzu, Hitler napisał testament w którym oświadczył iż nie jest winny śmierci milionów ludzi w podbitych państwach i milionów rodaków oraz że został zdradzony, a Niemcy jako naród nie okazali się godni jego przywództwa.
29 kwietnia 1945 Hitler zawarł małżeństwo z Ewą Braun. Prawdopodobnie następnego dnia popełnił samobójstwo.

Wielu ludzi uznaje Hitlera za maniaka i psychopatę, kierującego się poradami astrologów, człowieka podejmującego decyzję w napływie szału i histerii? Na jakiej podstawie? Przecież był to nadzwyczaj zręczny, przebiegły i skuteczny polityk!
Objął władzę w Niemczech w 1933 roku gdy państwo to tkwiło w wielkim kryzysie gospodarczym rodzącym nędzę, bezrobocie i zapaść przemysłu. To nie Hitler wyciągnął Niemcy z kryzysu. On dokonał czegoś więcej. Zjednoczył i zmobilizował społeczeństwo do wielkiego wysiłku.
W nieprawdopodobnym tempie rozwinął produkcję zbrojeniową, choć traktat wersalski i francuskie komisje strzegące jego postanowień skutecznie blokowały wszelkie próby uruchomienia produkcji czołgów i samolotów. Co prawda sprzyjało mu pobłażanie Wielkiej Brytanii, uważającej iż traktat wersalski jest zbyt surowy, oraz uważającej Niemcy za barierę chroniącą Europę Zachodnią przed bolszewizmem. To pomogło mu w zbudowaniu najpotężniejszej i najnowocześniejszej armii na świecie.

W 1945 Hitler był strzępem człowieka, lecz nie wariatem. Nawet podczas ostatnich dni jego życia nie znajdziemy niczego, co wskazywałoby, iż Hitler jest chory umysłowo. Prawdopodobnie niszczyła go choroba Parkinsona ? pozwalają to stwierdzić zeznania świadków.
Uważam więc, iż Hitler nie był więc psychopatycznym szaleńcem, obłąkanym rządzą krwi. Był on niezwykle przebiegłym i chytrym politykiem i strategiem.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...