Znaczenie płazów
Płazy, odżywiają się głównie owadami, które często są szkodnikami upraw w związku z czym stanowią jeden z ważniejszych czynników utrzymujących równowagę biologiczną w środowisku czyli pośrednio pożyteczną rolę gospodarczą. Większość płazów wykazuje aktywność nocną i poluje na owady, które znajdują się poza zasięgiem większości ptaków, aktywnych za dnia. Odgrywają one poważną rolę w utrzymywaniu na stałym poziomie fauny ślimaków, pająków i owadów nocnych, w których tępieniu współdziałają z nietoperzami. Z drugiej strony stosunkowo liczne żaby moczarowe wraz z innymi dziennymi żabami wodnymi uzupełniają rolę ptaków, tępiąc unikane przez nie zwierzęta trujące o przykrym smaku i ubarwieniu ochronnym.
Płazy stanowią też źródło wysokiej jakości białka zwierzęcego, dlatego niektóre gatunki płazów takie jak: żaby i niektóre salamandry służą do celów konsumpcyjnych - są spożywane przez ludzi w wielu krajach świata.
Organizm płaza zawiera wiele substancji chemicznych, które okazują się przydatne w medycynie i farmakologii, a niektóre toksyny przez nie wytwarzane znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób człowieka m.in. w walce z bólem. Te właściwości płazów od dawna były znane przez prosty lud – w niektórych regionach Polski starsi ludzie dziś jeszcze twierdzą, że na zastrzał najlepiej jest przyłożyć żabę. Badania potwierdzają, że niektóre substancje produkowane przez płazy, a stosowane jako środki uśmierzające ból, mają 200- ustu -krotnie silniejsze działanie niż morfina. Poza tym płazy wykorzystywane są w badaniach laboratoryjnych. Jaja żab są obiektami licznych eksperymentów embriologicznych.
Obecność płazów może wywierać również niekorzystny wpływ na gospodarkę człowieka, np. w stawach rybnych, gdzie zjadają sporą część narybku. Spotkanie z płazami wytwarzającymi toksyczny jad może być również niebezpieczne dla człowieka .
Rola płazów w życiu i gospodarce człowieka jest niedoceniana, jednak jest niezwykle istotna zarówno dla nas ludzi, jak i dla przyrody.
przyda się ? :)