Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.
W Polsce ponad połowa zgonów jest wynikiem zmian miażdżycowych. Choroba ta rozwija się niezauważalnie przez wiele lat, za to w końcowym etapie jest przyczyną znacznego ograniczenia i przedwczesnego skrócenia aktywności zawodowej ludzi jeszcze stosunkowo młodych.
Tylko wczesne podjęcie działań prewencyjnych może zapewnić lepszą kondycję organizmu w podeszłym wieku, co opłaci się na pewno i nam, i naszej rodzinie, na której, niestety, spoczywa obowiązek opiekowania się chorymi w starszym wieku.
Największe znaczenie w prewencji miażdżycy ma zdrowy sposób odżywiania i styl życia. Jednym ze wskazań prewencyjnych w „walce z miażdżycą” jest zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Wiele witamin i innych związków pochodzenia roślinnego osłania śródbłonek wyścielający tętnice od wewnątrz przed uszkodzeniem. Witaminy i fitozwiązki neutralizują ataki wolnych rodników na ścianki naczyń, osłaniają przed utlenieniem cholesterol i lipidy obecne we krwi, zmniejszają wewnątrznaczyniowe stany zapalne, hamują agregację płytek krwi; a w konsekwencji zapobiegają inicjacji i rozwojowi miażdżycy. Takie działanie wykazują antyoksydanty: witamina A, zwłaszcza jej roślinna prowitamina – beta-karoten, witamina C, witamina E, flawonoidy i inne związki polifenolowe.