menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Dylematy tomasza judyma przedstaw problemyodwołując sie do rozmowy judyma z joasią i na podstawie całej powieści
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
"Postać doktora Judyma Stoi przed podjęciem decyzji: związać się z Joasią, założyć dom, rodzinę i wieść szczęśliwe życie, czy poświęcić się całkowicie pracy społecznej, niesieniu pomocy biedocie Zagłębia? Zdaje sobie sprawę, że jeśli się ożeni, poświęci się rodzinie, będzie dbać o dom i zabraknie mu czasu na pracę społeczną na rzecz innych – najbiedniejszych. Natomiast, gdy poświęci się pracy dla społeczeństwa, skrzywdzi kochającą go Joasię i zniszczy swoją jedyną miłość. Ma, więc świadomość, że cokolwiek uczyni, będzie cierpiał. Tomasz Judym znalazł się więc niewątpliwie w sytuacji tragicznej, ponieważ każdy wybór wiązał się z wyrzeczeniem. Doktor Judym wywodził się z proletariatu, czuł iż to właśnie on powinien zrobić coś dla swojej klasy. Uważał, że nie ma prawa posiadać własnego domu i żony. Wyrzeka się wszystkiego, własnego szczęścia, ukochanej kobiety i domu. Pragnie sam kroczyć poprzez życie, ponieważ droga, którą wybrał jest bardzo ciężka. Trudno osądzić postępowanie Judyma. Z pewnością znajdą się ludzie, którzy pochwalą go za tak trudną życiową decyzję, za tak wielkie poświęcenie się sprawie oraz tacy, którzy będą uważać, iż jego postępowanie nie było właściwe. Jest to problem kontrowersyjny. Wydaje mi się, że z jednej strony Judym zrobił dobrze, ponieważ dalsza droga jego życia była zbyt trudna dla Joanny, ponieważ była ona kobietą słabą i delikatną. Z drugiej strony jednak myślę, że nie powinien wyrzekać się swego szczęścia osobistego, ponieważ pozbawiał go również Joannę, która go kochała i chciała z nim być do końca swoich dni. Wyrzekając się jej, pozostawił ją ze złamanym sercem."
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
"(..)Obłoki jasne, święte, zaczerwienione obłoki. Tuż nad jego głową stała sosna rozdarta. Widział z głębi swojego dołu jej pień rozszarpany, który ociekał krwawymi kroplami żywicy. Patrzał w to rozdarcie długo, bez przerwy. Widział każde włókno, każde ścięgno kory rozerwane i cierpiące. Słyszał dookoła sibie płacz samotny, jedyny, płacz przed obliczem Boga." Symbolizm sosny jest prosty. Symbolizuje ona nędzę, ubóstwo i biedę cierpiących ludzi, także Judyma. Tomasz Judym odczuwał cierpienie nie tylko z powodu bólu i krzywd innych ludzi, ale również z powodu neispełnionej miłości do Joasi i swoich nie do końca zrealizowanych marzeń. Główny bohater "Ludzi bezdomnych" widział, ile nędzy go otacza, ilu ludzi pracuje w bardzo ciężkich warunkach. Judym chiał zmienić ich sytuację. Nie sądził, że higiena jest dla ludzi bogatych. Uważał, ze stać na nią każdego. To przez brak higieny biedni ludzie chorowali. Ludzie, którzy anprawdę zasługiwali na nią, jak każdy. To właśnie Ci ludzie utrzymywali pracą ludzi bogatych. Być może Judym, gdyby nie pochodził z biednego środowiska, gdyby nie wiedział co to jest ciężka praca, nie byłby lekarzem. Zostanie lekarzem to było jego powołanie i marzenie. Judym nie chciał zarabiać dużych pieniędzy, chciał pomóc biednym ludziom. Byż moze był trochę zarozumiały, być może uważał, że tylko on może im pomóc, ale bez takich ludzi świat zmieniłby się w siedlisko zła, chorób i nieszczęść. Judym niewątpliwie był socjalistą, myślał o pomocy ludziom biednym, a nie o sobie. Czytając ostatni rozdział można odnieść wrażenie, że Judym nie był szczęśliwym człowiekiem. Rozdarty pomiędzy miłością do Joasi, a niesieniem pomocy ludziom chorym i ubogim, wybrał to drugie. Czy słusznie? Możnaby się nad tym zastanowić. Sądzę, że to był dobry wybór.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...