*Dieta pełnowartościowa to taka, w której zawartość wchodzą wszystkie potrzebne człowiekowi składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, dieta jest niepełnowartościowa, gdy któregoś ze składników zabraknie.
*Rodzaje diet:
http://www.dietetyka.com.pl/content/category/29/50/175/
*Tu masz o nieprawidłowych nawykach:
Występowanie tych dwóch elementów jednocześnie w naszym typowym żywieniu, po upływie dłuższego czasu doprowadza do pogorszenia stanu zdrowia, obniżenia sprawności fizycznej i psychicznej. Najbardziej niekorzystnym z nich jest niewłaściwy rozkład i wielkość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Jak wykazują badania krajowe blisko 50% dorosłych Polaków przystępuje do pracy bez spożycia pierwszego śniadania.
A to bardzo zły nawyk. Każdego ranka nasz organizm budzi się do życia. Zaczyna się nowy dzień wytężonej pracy. Bardzo dużym błędem dietetycznym jest rozpoczynanie dnia na deficycie energetycznym. Organizm strawił w ciągu nocy wszelkie produkty spożywcze zjedzone wczoraj. Zmuszanie ustroju do pracy z zupełnie pustym żołądkiem jest dla niego sporym dużym obciążeniem. To prawie tak samo jak wymaganie od samochodu jazdy na pustym baku. Dochodzi wówczas do spadku poziomu glukozy we krwi, a co za tym postępuje zmniejszenia wydajności pracy. Jako jedyny posiłek przed obiadem, nierzadko dopiero po kilku godzinach pracy, spożywa się suchy prowiant w postaci kanapki z wędliną lub serem, popijany herbatą, bez dodatku owoców i warzyw. Gorący posiłek w postaci obiadu następuje dopiero w domu, w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych. Niewłaściwym jest też spożywanie posiłków w pośpiechu, niekiedy na stojąco, często w nieodpowiednich warunkach oraz pojadanie słodyczy pomiędzy zasadniczymi posiłkami w ciągu dnia.
źródło:
http://www.fit.pl/dietadlaciebie/piatka_w_szkole_prawidlowego_zywienia,50,18,18,927,1475,0,0,0.html
oraz konsekwencje
http://ofu.pl/xxhnnn2t