Luter wyrażał kontrowersyjne poglądy, które w jego czasach były popularne zarówno wśród protestantów, jak i katolików. Luter nie darzył Żydów sympatią. Pozostał w tym względzie typowym przedstawicielem XVI-wiecznego niemieckiego mieszczaństwa, dla którego Żydzi byli przede wszystkim niepożądaną konkurencją ekonomiczną. Początkowo Luter podkreślał, iż Jezus należał do żydowskiego narodu wybranego (w piśmie Dass Jesus ein Geborner Jude sei – Jezus był z urodzenia Żydem, 1523) i głosił, że odrzucanie Żydów przez chrześcijan i zamykanie ich w gettach uniemożliwia ich "poprawę", czyli nawrócenie się na "prawdziwą wiarę" chrześcijańską. Wyrażał też nadzieję, że Reformacja ułatwi ten proces nawracania. W czasach Lutra w okolicach Wittenbergi mieszkali jeszcze słowiańscy Serbołużyczanie. Luter podzielał pogardę większości ówczesnych Niemców dla tej autochtonicznej ludności i nazywał ich w swoich Rozmowach przy stole (Tischreden) "najgorszym ze wszystkich narodów" (niem. die schlechteste aller Nationen). Tej opinii Lutra nie podzielał jego najbliższy współpracownik Filip Melanchton, którego zięć Kaspar Peuker był Serbołużyczaninem i znał język górnołużycki. Początkowo Luter był bardzo tolerancyjny i pokojowo nastawiony do większości ludzi. Twierdził, że "wiara jest wolnym wyborem, którego nie można narzucać"[12], zaś palenie heretyków jest sprzeczne z wolą Ducha Świętego[13]. Jednakże z biegiem czasu zaczął przyzwalać nie tylko na banicję innowierców, ale nawet na karę śmierci w przypadku agresywnego odłamu anabaptystów (1529). Luter swoje poglądy w stosunku do magii i istnienia czarownic oraz ich społecznej szkodliwości opierał na wersecie z Księgi Wyjścia (22,17 lub 22,18 w zależności od przekładu), który wzywał do zabijania czarownic. 6 maja 1526 wygłosił płomienne kazanie przeciwko czarownicom i ich występkom; wzywał w nim do zabijania czarownic (mówił przy tym wyłącznie o kobietach, nie o czarownikach), tak jak zabija się morderców i rabusiów.
"Papież nie chce i nie może dopuszczać żadnych kar , oprócz tych które sam nałożył na mocy swego sądu lub na podstawie kanonów [...]"
"Należy pouczać chrześcijan , iż lepiej robi ten , co daje ubogim lub pożycza potrzebującym , niż gdyby miał kupować odpust.[...]"
"Zaiste prawdziwym skarbem Kościoła jest Ewangelia święta chwały i łaski bożej [...]"
Luter domagał się więc uznania Pisma Świętego za jedyne źródło prawdy i wiary
Marcin Luter(1483-1546) byl reformatorem kosciola.W roku 1517 31 pazdziernika oglosil 95 tez ktore mialy zreformowac Kosciol Katolicki.Drzwi kosciolu Wszystkich Swietych w Wittenberdze do nich przybil wszystkie swoje tezy.