menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Przedstaw dorobek cywilizacyjny państw starożytnych
Scharakteryzuj cechy cywilizacji egipskiej
Przedstaw dzieje państwa izraelskiego
Porównaj religię starożytnego Egiptu i Izraela
Przedstaw rozwój pisma w państwach starożytnych
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
W mojej pracy chciałbym ocenić dorobek kulturalny państw starożytnych, jest to temat bardzo rozległy, postaram się wybrać najbardziej wartościowe części dorobku. Moja ocena oczywiście będzie subiektywna a co za tym idzie każdy może się z nią nie zgodzić. Myślę, że jest to temat, który każdy powinien dogłębnie sam przestudiować gdyż jest to niejako kolebka naszej cywilizacji, z którą, może nie do końca świadomie spotykamy się także, na co dzień.

Moim zdaniem najważniejszym wynalazkiem państw starożytnych było pismo. Gdyby nie ono nie poznalibyśmy na tyle dobrze cywilizacji starożytnych, bylibyśmy pozbawieni wielu informacji, dzieł wszelkiego rodzaju, oraz wiedzy historycznej. Czasy poprzedzające wynalezienie pisma to czasy jedynie języka mówionego, informacje przekazywane w ten sposób łatwo ulegały zniekształceniom oraz docierały do niewielu odbiorców, poprzez pismo można było rozpowszechnić, oraz pokazać w stanie oryginalnym wszystko co tylko się chciało. Pismo ulegało przemianom, zależnie od danej kultury, były różne pisma. Najpierw zapisywano piktogramami – prostymi obrazkami by następnie rewolucjonizując pismo i ulepszając je przejść do pisma fonetycznego, tzn. zapisywania głosek. Trwałość tego wynalazku jest niezaprzeczalna, do teraz przecież korzystamy z pisma, nawet w tej chwili drogi czytelniku czytasz pismo. Będzie nam ono służyć jeszcze bardzo długo. Przydatność jest ogromna bez niego nie byłoby możliwe życie we współczesnym świecie, gazety, internet, reklamy, opakowania produktów, wszystko opiera się na mowie pisanej.

Drugą bardzo ważną częścią dorobku kulturalnego jest religia. W różnych kulturach oczywiście odmienna. Jest to jednak ważny punkt ze względu na to, że ludność wierzy w bóstwa i ich doktryny religijne, przez co jest posłuszna i w ten sposób można sprawować nad nią kontrole(np. kapłan był zawsze wielkim autorytetem dla zwykłej ludności), także, dlatego że powstawały monumentalne świątynie, posągi, teksty literackie sławiące bóstwa, gdyby nie wiara nie powstałoby wiele wspaniałych rzeczy. Moim zdaniem bardzo ciekawa była religia Greków, ich mitologia do teraz porywa tysiące umysłów i uwodzi, na niej wzorowana mitologia rzymska nie jest gorsza. Na religie rzymską wielki wpływ miała religia grecka. Jeśli chodzi o estetykę a raczej wpływ wiary na działania estetyczne uważam, że wiara miała ogromny wpływ na ulepszanie budowli, nowe pomysły architektoniczne, rzeźbiarskie. Trwałość religii starożytnych jest także bardzo duża, do teraz zaczytujemy się w mitologiach, w naszych domach stoją na kominkach posążki Afrodyty, twórcy bardzo często biorą natchnienie z mitologii. Przydatność religii także była niesamowicie duża ze względu na to, że utrzymywała w ryzach społeczeństwo, które poprzez doktryny religijne wiedziało, co może a czego nie.

W kwestiach architektury czasy starożytne były bardzo ciekawe. Powstawały coraz to wspanialsze, większe, piękniejsze budowle. Chyba najbardziej znaną budowlą starożytną jest Partenon – świątynia Ateny. Grecy wykształcili trzy porządki architektoniczne: dorycki, joński oraz koryncki, każdy z nich różnił się od siebie, możemy, więc mówić ze architektura starożytnych greków była różnorodna. Intrygujące budowle stawiał także starożytny Rzym, długie akwedukty, termy, koloseum, świadczyły o bardzo dużym postępie technicznym. Niesamowicie ważnym rzymskim wynalazkiem były brukowane, niezwykle wytrzymałe drogi, jest to chyba najważniejszy wynalazek starożytnego Rzymu. Kopuła jest także wynalazkiem rzymskich budowniczych, wspaniały tego dowód widzimy w Panteonie –świątyni siedmiu najważniejszych bogów rzymskich. Sumerowie wznosili ogromne zikkuraty, egipcjanie wspaniałe grobowce swoich władców – piramidy. Widzimy przez to, że większość najważniejszych budowli starożytności nie powstałoby gdyby nie wiara. Mówiąc o estetyce chyba nie mamy złudzeń, budowle są wspaniałe, monumentalne. Trwałość jest niezaprzeczalna, wystarczy polecieć do Egiptu by zobaczyć piramidę wybudowaną wieki temu, wybrać się do Hiszpanii, Włoch by zobaczyć fragmenty akweduktów, koloseum czy przejść się starożytną rzymską drogą. Można wyjechać do Grecji by oglądać pozostałości wspaniałych budowli. Niestety większość ich pod wpływem lat straciła wiele ze swej pierwotnej wspaniałości, nadal jednak są podziwiane przez ludzi. Przydatność budynków oczywiście była, akwedukty doprowadzały wodę, świątynie to oczywiście miejsca kultu.

Inne dziedziny kultury także stały na bardzo wysokim poziomie, wspaniałe greckie czy rzymskie posągi bóstw czy władców. Sarkofagi wraz z rysunkami ściennymi w starożytnym Egipcie. Fenickie tkaniny czy wyroby z barwionego szkła. Wszystko to a także wiele więcej składa się na dorobek kultury starożytnej.

Podsumowując uważam, że starożytny dorobek kulturalny był niesamowicie ważny dla powstania naszej kultury, podłożył on podwaliny pod teraźniejszość. W wielu dziedzinach życia wyraźnie widać wpływ kultury starożytnej, np. religia – wzory postępowania, style architektoniczne – budynki stylizowane na okres starożytny(np. kolumny), posągi, wazy, wszystko to istnieje w naszym życiu. Aby jednak one istniały musiałby być takie, jakie zaakceptujemy, muszą nam się te rzeczy podobać, przez to widzimy ze estetyka wyrobów/budynków starożytnych była bardzo duża. Trwałość także, wiele z budynków starożytnych istnieje do tej pory, a wzorce są pobierania prawie bez przerwy. Przydatność także gdyż wiele pomysłów bierze udział w naszym życiu. Stwierdzam, że gdyby nie wpływ kultur starożytnych nasze życie nie byłoby tak ciekawe, barwne i piękne, gdyby nie kultury starożytne, wiedzielibyśmy wiele mniej, tworzylibyśmy mniej i co najważniejsze nie dokonalibyśmy tak wielkiego postępu bez starożytnych fundamentów, to one wyznaczyły drogę naszemu światu.

P.S. Tą prace pisałem na szybko więc prosze o wyrozumiałość, nadaje się chyba tylko po to by dać jakies szybkie wskazówki dla tych którzy naprawde nie wiedzą nic...
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...