menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wypracowanie
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Biblia i mitologia są niewyczerpanym skarbcem wciąż aktualnych postaw i wzorców osobowych. W swoim wystąpieniu postaram się udowodnić, że wiele postaci biblijnych i mitologicznych przeszło do naszych czasów jako wzorce zachowań symbole wartości uniwersalnych, godnych naśladowania niezależnie od epoki.
Najwięcej godnych naśladowania postaci znajduje się w Biblii. Doskonałym wzorem jest Salomon. Biblijny syn Dawida, król w X w. p.n.e. Dowiódł, iż jest dobrym władcą rozwiązując konflikt dwóch nierządnic. Urodziły one tego samego dnia synów. Jeden z noworodków zmarł i kobiety pokłóciły się o to, która jest matką chłopca, który przeżył. Żadna nie chciała ustąpić. Wtedy król Salomon nakazał rozciąć żyjące dziecko na pół, dzieląc je tym samym między obie kobiety. Pierwsza z nich przystała na taką propozycję. Druga natomiast zaczęła lamentować, błagając aby król oddał chłopca pierwszej, jeśli to miałoby uratować mu życie. Salomon był już pewien, że to druga nierządnica jest matką dziecka i to jej właśnie je oddał. Salomon przetrwał więc do naszych czasów jako symbol sprawiedliwości i mądrości.
Wartym naśladowania jest również Hiob, zamożny, bogobojny, mający dużą rodzinę. Bóg pozwala szatanowi na dotknięcie doświadczeniami Hioba w celu sprawdzenia jego wierności. W skutek zabiegów szatana Hiob traci majątek, umierają jego dzieci, w końcu jego samego dotyka ciężka choroba – trąd. Hiob traci w końcu swoich przyjaciół. W Boga zaczyna wątpić jego żona. On jednak przyjmuje wszystko z pokorą i powierza z rękach Boga swój los. Bóg w nagrodę za wierność przywraca Hioba do dawnego stanu. Hiob jest symbolem cierpienia i poszukiwanie mądrości życia.
Kolejnym wzorcem osobowym jest biblijny miłosierny Samarytanin. Tylko on jeden zlitował się nad okradzionym i ciężko pobitym przez złodziei człowiekiem. Zobaczywszy go wzruszył się bardzo. Opatrzył mu rany i zabrał ze sobą do pobliskiej gospody i opiekował się nim. Musiał jednak wyruszyć w dalszą drogę. Zapłacił więc gospodarzowi, aby pielęgnował rannego. Obiecał także, że jeśli wyda więcej pieniędzy, Samarytanin zwróci mu w drodze powrotnej. Samarytanin to uosobieniem dobroci, bezinteresowności i miłości do drugiego człowieka.
Chyba najbardziej znaną postacią mitologiczną jest Prometeusz. Jest on symbolem samotnej walki z siłą wyższą w obronie praw człowieka, walki narażonej zwykle na niepowodzenie. Prometeusz to także symbol odwagi, buntu i miłości do człowieka. Mitologiczny Prometeusz ulepił z gliny i dał duszę człowiekowi. Prometeusz podpowiedział ludziom jak mają oszukać Zeusa przy podziale zwierzęcia ofiarnego. To dla ludzi wykradł bogom ogień. Za karę został przykuty do skały, a orzeł codziennie wyrywał mu wątrobę, która odrastała.
Niemniej znanym symbolem jest Herkules – największy z herosów mitologii greckiej, syn ziemianki i Zeusa. Hera czuła do niego niechęć. Pewnego razu rozwścieczyła go do tego stopnia, że zabił własną rodzinę. Aby odpokutować tę straszną zbrodnie zobowiązał się wykonać dwanaście niezwykle trudnych prac. Herkules jest symbolem męstwa i wytrwałości.
Równie godną naśladowania postacią jest Odyseusz. Król Itaki, brał udział w wojnie trojańskiej, wygranej przez Greków dzięki jego pomysłowi. Po zdobyciu Troi ruszył do domu na Itakę, ale jego wędrówka trwała dziesięć lat. Miał wiele przygód. Pokonywał ciągle nowe przeciwności i opierał się różnym pokusom. W końcu jednak jako jedyny ocalały z całej załogi dociera do Itaki, gdzie czeka na niego wierna żona. Odyseusz to symbol wytrwałości oraz sprytu.
Przytoczone przeze mnie postaci biblijne i mitologiczne to niewątpliwie symbole wartości uniwersalnych, ponadczasowych. Jest to zaledwie kilka przykładów ludzi reprezentujące cechy pożądane także w XXI wieku z wielkiego dorobku, który stanowi Biblia i mitologia.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 5 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...