Myślę, że przesłanie tekstów Reja jest ponadczasowe. Wartości przytaczane przez pisarza są równie ważne i potrzebne dziś, jak i za kilkadziesiąt lat.
Autor twierdzi, że jedną z najważniejszych rzeczy w życiu każdego z nas jest rodzina. Możemy to wywnioskować z jego słów: „A gdzie cię już z łaski swej Pan do tego przywieść będzie raczył iż już postanowisz około siebie poczciwy, a pomierny staniczek swój, pomniż też już, na cos stworzon...”. Podzielam pogląd Reja o dużej wartości rodziny, gdyby nie ona, na świecie było by nam o wiele trudniej. Sami byśmy sobie tak dobrze nie radzili ze wszystkimi kłopotami w życiu (chociaż może było by ich mniej). Człowiek jest przecież zwierzęciem stadnym.
Rzeczą równie ponadczasową, nie poddającą się upływie czasu jest Bóg. Rej stawia go też bardzo wysoko w hierarchii ludzkich wartości. Bóg był i będzie pewnie zawsze. Dla każdego jest on kimś wielkim i niepojętym, choć chyba każdy wieży w niego trochę inaczej. Z utworów Mikołaja Reja z poprzednich klas wiemy, że nie lubił ludzi, którzy są chodzą do kościoła, godzinami się modlą, ale w życiu nie kierują się przykazaniami danymi od Boga. Sam również uważam, że nie tylko w świątyni powinniśmy dawać przykład swoim zachowaniem i uczciwością.
Ostatnią ze wskazówek otrzymanych od Reja, a nie mniej ważną, niż wyżej przeze mnie wymienione jest miłość do ojczyzny. Autor pisze o patriotyzmie w wielu swoich wierszach. Z jego rozważań możemy się dowiedzieć, że był prawdziwym Polakiem.
Na zakończenie, podsumowując moje rozmyślania, chciałbym jeszcze raz wszystkich przekonać, że wartości głoszone przez Mikołaja Reja są naprawdę ważne. Jeżeli my będziemy żyli w zgodzie z nimi, to jestem przekonany, że przyszłe pokolenia będą starały się ich również przestrzegać.