Odniosę się do słów samego twórcy: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” C. K. Norwid .miał na myśli to, że na ojczyznę składa się wiele zbiorowych obowiązków takich jak, np. podejmowanie takich decyzji, by ojczyzna rosła w siłę i się rozwijała . Dla współczesnego Polaka słowa ojczyzna i patriotyzm powinny oznaczać kraj,w którym się urodziliśmy i kiedyś wiele tysięcy ludzi musiało oddać swoje życie, by dalej ten kraj funkcjonował i trwał niepodległy, a także mieć szacunek i umiłowanie do ojczyzny.
Argumentami potwierdzającymi tezę zawartą w temacie jest fakt, że by ojczyzna poprawnie funkcjonowała obywatele, a przede wszystkim głowa narodu muszą podejmować słuszne decyzje, bo gdy zdarzy im się podjąć szereg niesprzyjających to kraj zacznie powoli zanikać i tracić siłę. Kolejnym argumentem potwierdzającym tezę jest fakt, iż gdy nie będziemy o tę ojczyznę dbać, zaśmiecać ją to nie będzie on atrakcyjny dla obcokrajowców, z czego wynika, że stracimy na popularności, która bardzo pomaga rozwijać się państwu. Następnym argumentem, że jeśli zacznie zanikać w obywatelach patriotyzm to w obywatelach zaniknie świadomość narodowa i kulturowa.
Według mnie zawsze można znaleźć sposób, by świadomie wspierać ojczyznę. Wszystko zależy od tego, czy zaczniemy myśleć nad wartościami i będziemy żyć świadomie, aktywnie włączając się, choćby w najmniejszy sposób, w życie społeczeństwa. Dopóki jednak tego nie zrobimy, będziemy tkwić w hamujących schematach. Dla współczesnego Polaka to dumnie brzmiące słowa znaczą zupełnie co innego niż dla naszych przodków, którzy poświęcali życie w ich imię.