Orbita Księżyca wokół Ziemi jest pochylona pod kątem ponad pięć stopni w stosunku do płaszczyzny orbity Ziemi wokół Słońca (ekliptyki). Z tego powodu, w chwili nowiu Księżyca, będzie on mijać wyżej lub poniżej Słońce. Zaćmienie Słońca może następować dopiero wtedy, gdy nów Księżyca nastąpi blisko jednego z punktów (znanych jako węzły orbity) gdzie orbita Księżyca przecina ekliptykę.
Podczas centralnego zaćmienia, umbra (lub antumbra, w przypadku zaćmienia obrączkowego) Księżyca porusza się szybko z zachodu na wschód przez Ziemię. Ziemia również obraca się w tym samym kierunku, ale prędkość umbry jest zawsze większa niż jakiegokolwiek punktu na powierzchni Ziemi.
Całkowite zaćmienia Słońca występują bardzo rzadko. Pomimo, że zdarzają się na Ziemi co ok. 18 miesięcy, to oszacowano, że powtarzają się w danym miejscu przeciętnie tylko raz na 370 lat. A potem, czekając tak długo, zaćmienie całkowite trwa tylko przez kilka minut. Całość zjawiska nigdy nie trwa więcej niż 7 min 40 s, i jest zazwyczaj znacznie krótsze. Podczas każdego tysiąclecia jest zwykle mniej niż 10 całkowitych zaćmień słońca przewyższających 7 minut.
źródło:
http://ofu.pl/xx0k5waf