Przemiany w Polsce po 1989 r. przyczyniły się do wychodzenia kraju z głębokiego kryzysu gospodarczego. Od 1992 r. notowany jest stały przyrost produkcji globalnej, a od 1994 r. stały wzrost produktu krajowego brutto (PKB). Do tej tendencji nawiązuje wzrost spożycia, którego tempo jest wyższe od wzrostu PKB i produkcji globalnej.
Oprócz produkcji globalnej wyróżniamy:
wartość dodaną - różnicę pomiędzy wartością produkcji globalnej a wartością dóbr pośrednich,
produkcję krajową - ogół dóbr i usług wytworzonych w określonym czasie, np. w ciągu roku, przez gospodarkę danego kraju.
PKB (produkt krajowy brutto) - miara określająca wartość (w pieniądzach) towarów, usług i inwestycji wytworzonych przez gospodarkę w określonym czasie (np. w ciągu roku). Dla porównania wartości PKB w różnych krajach przyjmuje się okres jednego roku i oblicza, ile PKB przypada na jednego mieszkańca.
PNB (produkt narodowy brutto) - miernik gospodarczy liczony jako suma PKB i dochodu osiąganego przez krajowe podmioty gospodarcze za granicą. Przeliczony na jednego mieszkańca jest miernikiem dobrobytu.
Produkcja globalna - miara wyrażająca wartościowo (w pieniądzach) lub ilościowo (w tonach, sztukach) wynik procesu produkcji i usług wytworzonych przez gospodarkę w określonym czasie (np. w ciągu roku).