menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Najpierw potrzebuję plan tej pracy a później reszta wstęp, rozwinięcie i zkończenie..
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

3 odpowiedzi

more_vert
W skład układu oddechowego wchodzą:
1. górne drogi oddechowe-
• jama nosowa,
• gardło,
• krtań
2. dolne drogi oddechowe-
• tchawica,
• oskrzela,
• płuca
Narządami pomocniczymi biorącymi udział w ruchach oddechowych są mięśnie: głównie przepona oraz mięśnie międzyżebrowe.

Górne drogi oddechowe


Jama nosowa
- to pierwszy odcinek dróg oddechowych:
• podzielona jest na dwie połowy przegrodą nosa zbudowaną z kości oraz chrząstki;
• wokół jamy nosowej znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem tzw. zatoki oboczne nosa- często występują stany zapalne tych zatok;
• od tyłu jama nosowa łączy się poprzez nozdrza tylne z jamą gładką;
• wewnątrz wysłana jest silnie unaczynioną błoną śluzową pokrytą licznymi rzęskami – migawkami, w przedniej części błonę śluzową jamy nosowej pokrywają grube, krótkie włoski;
• możemy w niej wyróżnić okolicę węchową, w błonie śluzowej tej okolicy znajdują się zakończenia nerwów węchowych
Powietrze, które przechodzi przez jamę nosową zostaje:
• oczyszczone z kurzu dzięki śluzowi, rzęskom i włoskom pokrywającym tę jamę;
• ogrzanie
• nawilżone (nasycone parą wodną)

Gardło
• odcinek. W którym krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe.
Jama gardła dzieli się na 3 części:
• górną-nosową, która łączy się z jamą nosową; w bocznej ścianie części nosowej gardła znajdują się otwory- ujścia trąbek słuchowych
• środkową-ustną, leżącą bezpośrednio za jamą ustną
• dolną-krtaniową, w której znajduje się wejście do krtani

Krtań
• narząd położony między gardłem a tchawicą
zbudowany jest z 9 chrząstek, połączonych za sobą wiązadłami i mięśniami, które służą do unoszenia i opuszczania krtani. Jedna z chrząstek – nagłośnia- zamyka wejście do krtani w czasie połykanie pokarmu. Zabezpiecza to drogi oddechowe przed niepożądanym wniknięciem do nich cząsteczek pokarmowych.
Wnętrze krtani wysłane jest nabłonkiem nabłonkiem ruchomymi rzęskami. Rzęski poruszają się w kierunku gardła usuwając pyły lub inne zanieczyszczenia, dostające się do krtani wraz z wdychanym powietrzem.
Krtań jest narządem głosotwórczym. Wewnątrz krtani pomiędzy chrząstkami rozpięte są tzw. fałdy głosowe.
Ograniczają one przestrzeń zwaną głośnią. Jest to właściwy aparat głosowy. Dolne fałdy głosowe zwane są strunami głosowymi. Fałdy głosowe mogą się przemieszcza względem siebie dzięki odpowiednim mięśniom, powodującym powiększenie lub wycieśniane szpary głośni.
Szpara głośni może być szeroka, w tedy przechodzące przez nią powietrze nie powoduje powstawania żadnego dźwięku przy wąskiej, wyciśnionej szparze głosowej, przechodzące przez nią powietrze wywołuje drgania strun głosowych i powstawanie dźwięku.

Dolne drogi oddechowe


Tchawica
• ma kształt rury o dużej sprężystości, długości około 10-13cm
• od góry połączona jest z krtanią, u dołu przechodzi w dwa oskrzela.
• Ściana tchawicy zbudowana jest z połączonych ze sobą za pomocą wiązadeł chrzęstnych pierścieni(16-20). Każda z chrząstek ma kształt podkowy
• Wewnątrz wysłana jest błona śluzową pokrytą nabłonkiem nabłonkiem rzęskami.
Śluz wydzielany przez gruczoły śluzowe oraz falujące ruchy rzęsek ułatwiają wychwytywanie drobin pyłu wdychanych wraz z powietrzem, które usuwanie są z dróg oddechowych oddechowych czasie odruchu kaszlu.

Oskrzela
Są naturalnym przedłużaniem tchawicy.
Zbudowane podobnie jak tchawica z podkowiastych chrząstek, połączonych ze sobą więzadłami, wysłane nabłonkiem nabłonkiem ruchomymi rzęskami.
Oskrzela górne rozgałęziają się na oskrzela i mniejszej średnicy, które dają początek jeszcze węższym oskrzelikom. Najdrobniejsze z oskrzelików zakończone są pęcherzykami płucnymi.
W ścianach oskrzelików nie występują chrząstki.
System rozgałęzień każdego z oskrzelików głównych tworzy tzw. Drzewo oskrzelowe doprowadzające powietrze do każdego z płuc
Podstawowe zadanie tchawic i oskrzeli:
• Transport powietrza do płuc
• Ogrzewanie i nawilżanie tego powietrza
• Oczyszczanie powietrza z ciał obcych.


Płuca
Są narządem parzystym o gąbczastej strukturze;
• Leżą wewnątrz klatki pierzowej;
• Mają kształt zbliżony do spłaszczonych stożków.

Płuco lewe jest nieco mniejsze od prawego w związku z ułożeniem serca.
• Pokryte są cienką, błyszczącą błoną tzw. Opłucną, której wilgotna powierzchnia ułatwia ruch płuc w czasie oddechu, nie pozwalając na tarcie ścian;
• Zbudowane są z milionów pęcherzyków płucnych, z których każdy opleciony jest gęstą siecią naczyń krwionośnych włosowatych. W pęcherzykach płucnych odbywa się wymiana gazowa między wypełniającym je powietrzem a krwią.
Przenikanie gazów przez ściany pęcherzyków płucnych jest możliwe, gdyż składają się one z pojedynczej warstwy komórek.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
W skład układu oddechowego wchodzą:
DROGI ODDECHOWE:
- Jama nosowa
- Gardło
- Krtań
- Tchawica
- Oskrzela
WŁAŚCIWY NARZĄD ODDECHOWY:
- Płuca

Narządami pomocniczymi biorącymi udział w ruchach oddechowych są mięśnie: głównie przepona oraz mięśnie międzyżebrowe.
Drogi oddechowe zaczynają się nozdzrzami przednimi, które prowadzą do jamy nosowej.

JAMA NOSOWA
Jama nosowa to pierwszy odcinek dróg oddechowych.
Podzielona jest na dwie części przegrodą nosa zbudowaną z kości oraz chrząstki. Wokół jamy nosowej znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem, tzw. zatoki oboczne nosa - często występują stany zapalne tych zatok. Od tyłu jama nosowa łączy się poprzez nozdrza tylne z jamą gardła.
Wewnątrz wysłana jest silnie unaczynioną błoną śluzową pokrytą licznymi rzęskami - migawkami, w przedniej części błonę śluzową jamy nosowej pokrywają grube, krótkie włoski. W jamie nosowej możemy wyróżni okolicę węchową, w błonie śluzowej tej okolicy znajdują się zakończenia nerwów węchowych.
Powietrze, które przechodzi przez jamę nosową, zostaje:
- oczyszczone z kurzu dzięki śluzowi, rzęskom i włoskom pokrywającym tę jamę;
- ogrzane;
- nawilżone.
GARDŁO
Gardło jest odcinkiem, w którym krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe. Jama gardła dzieli się na 3 czści:
- górną - nosową , która łączy się z jamą nosową; w bocznej ścianie części nosowej gardła po obu stronach znajdują się otwory - ujścia trąbek słuchowych;
- środkową - ustną, leżącą bezpośrednio za jamą ustną;
- dolną - krtaniową, w której znajduje się wejście do krtani.
KRTAŃ
Jest to narząd położony między gardłem a tchawicą. Zbudowana jest z 9 chrząstek, połączonych ze sobą więzadłami i mięśniami, które służą do unoszenia i opuszczania krtani. Jedna z chrząstek - nagłośnia - zamyka wejście do krtani w czasie połykania pokarmu. W ten sposób drogi oddechowe są zabezpieczone przed niepożądanym wyniknięciem cząstek pokarmowych.
Wnętrze krtani jest wysłane nabłonkiem z ruchomymi rzęskami. Rzęski poruszają się w kierunku gardła, usuwając pyły lub inne zanieczyszcznia, dostające się do krtani wraz z wdychanym powietrzem.
Krtań jest narządem głosotwórczym. Wewnątrz krtani pomiędzy chrząstkami są rozpięte tzw. fałdy głosowe, które ograniczają przestrzeń, zwaną głośnią. Jest to właściwy aparat głosowy. Dolne fałdy głosowe są zwane strunami głosowymi.
Fałdy głosowe mogą się przemieszczac względem siebie dzięki odpowiednim mięśniom, powodując powiększanie lub zwężanie szpary głośni.
Szpara głośni może by szeroka, wtedy przechodzące przez nią powietrze nie powoduje powstawania żadnego dźwięku. Przy wąskiej wycieśnionej szparze głosowej, przechodzące przez nią powietrze wywołuje drgania strun głosowych i powstawanie dźwięku.
Wysokośc dźwięku zależy od stanu napięcia strun głosowych, natężenia zaś dźwięku - od szybkości przepływającego przez szparę głosową powietrza.
TCHAWICA
Ma kształt rury o dużej sprężystości, długości około 10-13cm. Od góry połączona jest z krtanią, u dołu przechodzi w dwa oskrzela.
Ściana tchawicy zbudowana jest z chrzęstnych pierścieni połączonych ze sobą za pomocą więzadeł. Każda chrząstka ma kształt podkowy. Tchawica wewnątrz jest wysłana błoną śluzową pokrytą nabłonkiem z rzęskami. Śluz wydzielany przez gruczoły śluzowe oraz falujące ruchy rzęsek ułatwiają wychwytywanie wdychanych wraz z powietrzem drobin pyłów, które usuwane są z dróg oddechowych w czasie odruchu kaszlu.
OSKRZELA
Są naturalnym przedłużeniem tchawicy. Zbudowane podobnie jak tchawica z podkowiastych chrząstek, połączonych ze sobą więzadłami, wysłane nabłonkiem z ruchomymi rzęskami.
Oskrzela główne rozgałęziają się na oskrzela o mniejszej średnicy, które dają początek jeszcze węższym oskrzelikom. Najdrobniejsze z oskrzelików zakończone są pęcherzykami płucnymi.
W ścianach oskrzelików nie występują chrząstki.
System rozgałęzień każdego z oskrzeli głównych tworzy tzw. drzewo oskrzelowe doprowadzające powietrze do każdego z płuc.
Podstawowe zadania tchawicy i oskrzeli to:
- transport powietrza do płuc;
- ogrzewanie i nawilżanie tego powietrza;
- oczyszczanie powietrza z ciał obcych.
PŁUCA
Płuca są narządem parzystym o gąbczastej strukturze, leżącym wewnątrz klatki piersiowej. Mają kształ zbliżony do spłaszczonych stożków. Płuco lewe - w związku z ułożeniem serca - jest nieco mniejsze od prawego.
Płuca są pokryte cienką, błyszczącą błoną, tzw. opłucną, której wilgotna powierzchnia ułatwia ruch płuc w czasie oddechu, nie pozwalając na tarcie ścian. Zbudowane są z milionów pęchrerzyków płucnych. Każdy pęcherzyk jest opleciony gęstą siecią naczyń krwionośnych włosowatych
W pęcherzykach płucnych odbywa się wymiana gazowa między wypełniającym je powietrzem a krwią. Przenikanie gazów przez ściany pęcherzyków płucnych jest możliwe, gdyż składają się one z pojedynczej warstwy komórek.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
Głównym zadaniem układu oddechowego jest pobieranie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla. Dzięki temu wszystkie żywe komórki ciała zaopatrywane są w tlen.
Do układu oddechowego należą :
- jama nosowa,
- gardło,
- krtań,
- tchawica,
- oskrzela,
- płuca.
JAMA NOSOWA - BUDOWA :
Przedzielona jest przegrodą na dwie połowy. W górnej części nosa występują zakończenia nerwów węchowych; wnętrze wysłane jest NABŁONKIEM MIGAWKOWYM i BŁONĄ ŚLUZOWĄ.
FUNKCJE:
Oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Odbieranie wrażeń węchowych.
GARDŁO nie posiada budowy a jego FUNKCJE to :
Wspólna część układu pokarmowego i oddechowego.
KRTAŃ - BUDOWA :
Składa się z CHRZĄSTEK połączonych ze sobą więzadłami i mięśniami. W czasie połykania pokarmów wejście do krtani zamyka NAGŁOŚNIA. Wewnątrz krtani występują STRUNY GŁOSOWE, są to fałdy nabłonkowe wibrujące pod wpływem przechodzącego powietrza. Ściany wewnętrzne krtani są pokryte nabłonkiem z ruchomymi rzęskami.
FUNKCJE :
Narząd głosu oraz usuwanie pyłów i zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...