menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Scharakteryzuj w 4 zdaniach każdą z tych  grup i podaj po 3 przedstawicieli a oto te grupy
1) BAKTERIE
2) PROTISTY
3) GRZYBY
4) ROŚLINY
5) ZWIERZĘTA
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi

3 odpowiedzi

more_vert
 
verified
Najlepsza
1)Bakterie gramdodatnie posiadają grube ściany komórkowe, natomiast bakterie
gramujemne posiadają cienkie ściany komórkowe pokryte dodatkowo od strony zewnętrznej białkowo – lipidową błonę. Bakterie nie posiadające ściany komórkowej są bardzo małe i mają nieregularne kształty. Bakterie gramdodatnie i gramujemne są znacznie większe niż mykoplazmy i występują w kilku podstawowych kształtach:
o ziarenkowiec – bakteria o kształcie kulistym
o pałeczka i laseczka – bakteria o kształcie cylindrycznym
o przecinkowiec i śrubowiec – bakterie o formie cylindrycznie skręconej
Bakterie rozmnażają się przez podział. Każda komórka potomna otrzymuje kopię materiału genetycznego komórki macierzystej, dlatego powstające na drodze podziału bakterie są identyczne z macierzystymi. Po podziale bakterie potomne zazwyczaj oddzielają się od siebie i funkcjonują jako niezależne, jednokomórkowe organizmy, istnieją jednak gatunki, które po podziale nie rozłączają się lecz tworzą wielokomórkowe układy.

Układami bakteryjnymi są np.: dwoinki, czworaczki, paciorkowce i gronkowce, charakterystyczne dla wielu bakterii chorobotwórczych oraz kule i długie nici, charakterystyczne dla większości sinic. Komórki bakteryjne dzielą się bardzo szybko i zawsze występują w dużych populacjach, zwanych kulturami bakteryjnymi.
Wśród bakterii wyróżnia się zarówno organizmy autotroficzne, jak i heterotroficzne. Bakterie autotroficzne odżywiają się na drodze fotosyntezy lub chemosyntezy natomiast bakterie heterotroficzne pobierają związki organiczne z martwych szczątków organicznych lub żywych organizmów. Fotosyntezę przeprowadzają sinice, bakterie zielone, bakterie purpurowe.
Sinice to sinozielone gramujemne bakterie, występujące powszechnie w zbiornikach wodnych. Wchodzą one razem z niektórymi glonami w skład fitoplanktonu i są najczęstszą przyczyną tzw. zakwitów wody.
Chemosyntezę (polegającą na redukcji dwutlenku węgla do cukrów prostych przy użyciu energii
chemicznej pochodzącej z utleniania dostępnych w podłożu związków mineralnych) przeprowadzają liczne bakterie glebowe i wodne.

Teraz przejdę do królestwa Protista – należą do niego autotroficzne i heterotroficzne, proste eukarionty o zróżnicowanej budowie
. Są wśród nich organizmy jednokomórkowe, kolonijne i plechowce. W królestwie Protista wyróżnia się dwie duże grupy:
pierwotniaki
glony
Grupy te nie mają określonej rangi systematycznej. Należy je raczej traktować jako zbiory organizmów o podobnym trybie życia. Pierwotniaki sposobami odżywiania się i trybem życia nawiązują do zwierząt, glony natomiast odżywiają się w sposób typowy dla roślin.
Oprócz pierwotniaków i glonów do królestwa Protista zalicza się proste eukarionty, budową i trybem życia przypominające grzyby. Są nimi śluzorośla i lęgniowce.

******************************************************************************************
2)Królestwo: Rośliny
Do królestwa roślin należą wielokomórkowe, przeważnie lądowe, fototroficzne organizmy eukariotyczne o budowie tkankowej i wielokomórkowych organach rozrodczych.
Rośliny wykazują budowę osiową. Ich ciało składa się przeważnie z korzenia, łodygi i liści. Korzeń jest organem podziemnym i służy do utrzymywania rośliny w podłożu oraz pobierania wody i soli mineralnych. Łodyga i liście to organy nadziemne, których główną funkcją jest odżywianie rośliny. Łodyga wraz z liśćmi tworzy pęd. Tkanki roślinne tworzą całą roślinę. Tkanki to zespoły jednorodnych bądź niejednorodnych komórek, współdziałających w pełnieniu określonych funkcji w organizmie. Wśród tkanek roślinnych wyróżnia się tkanki twórcze i tkanki stałe.
Tkanki twórcze, inaczej merystemy, zbudowane są z komórek podlegających ciągłym podziałom.
Tkanki stałe dzieli się na jednorodne i niejednorodne. Tkanki jednorodne zbudowane są z podobnych do siebie komórek zaś tkanki niejednorodne – z różnie zbudowanych komórek.

W roślinie wyróżnia się także tkanki:
miękiszowe
okrywające
wzmacniające
przewodzące

Zgodnie z systemem klasyfikacji królestwo roślin dzieli się na siedem gromad:
ryniofity
mszaki
widłakowe
paprociowe
nagozalążkowe
okrytozalążkowe
skrzypowe

*********************************************************
3)Grzyby w przeciwieństwie do przedstawicieli królestwa Protista nie wytwarzają uwicionych komórek. Zastrzeżenie to dotyczy zarówno gamet jak i zarodników.
Plechy grzybów czyli grzybnia zbudowana jest z nitkowatych tworów mikroskopijnej wielkości, zwanych strzępkami. Strzępki jednej grzybni przeplatają się wzajemnie tworząc rodzaj gęstej sieci. Strzępki mogą mieć budowę komórczakową lub wielokomórkową. Zgodnie z systemem klasyfikacji do królestwa grzybów zalicza się cztery gromady:
workowce
sprzężniaki
podstawczaki
grzyby niedoskonałe

Grzyby pełnią niezwykle ważną funkcje w ekosystemach lądowych. Gatunki saprofityczne wraz z bakteriami rozkładają martwe szczątki organiczne do prostych związków chemicznych, przyczyniając się tym samym do obiegu materii w przyrodzie. Pełnią one rolę reducentów. Grzyby stanowią pokarm dla różnych zwierząt. Owocnikami wielu gatunków odżywiają się m.in. ślimaki, larwy owadów, wiewiórki, sarny i dziki. Znane są liczne przykłady symbiozy grzybów z innymi organizmami. Wynikiem symbiozy między grzybami i zielenicami lub sinicami są porosty. Grzybnie wielu gatunków podstawczaków współżyją z systemami korzeniowymi roślin nasiennych (przede wszystkim drzew). Ten rodzaj symbiozy nazywamy mikoryzą. Znane są liczne przykłady chorób roślinnych i zwierzęcych pochodzenia grzybiczego. Grzyby pasożytnicze wywołując choroby u swoich żywicieli wpływają ujemnie na liczebność ich populacji. Niektóre gatunki grzybów wykorzystywane są przez człowieka.

Pieczarki hodowane są na szeroką skalę w celach spożywczych.
Drożdże wykorzystywane są w przemyśle gorzelniczym do produkcji etanolu.

Grzyby wywierają też niekorzystny wpływ na człowieka. Gatunki pasożytnicze wywołują grzybicę różnych narządów. Gatunki saprofityczne niszczą produkty spożywcze, powodując ich pleśnienie. Poza tym unoszące się w powietrzu
zarodniki grzybów wywołują u wielu ludzi reakcje alergiczne. Tym stwierdzeniem zakończę to królestwo i przejdę do następnego.
******************************************************************************************
4)Królestwo: Zwierzęta – należą do niego wielokomórkowe, heterotroficzne eukarionty o zróżnicowanej budowie, rozmiarach ciała i trybach życia. Są wśród nich organizmy lądowe jak i wodne, swobodnie przemieszczające się jak i osiadłe, wolno żyjące jak i pasożytnicze lub symbiotyczne. Większość z nich wykazuje budowę tkankową i zdolność wykonywania ruchów za pomocą skurczów mięśni. Zwierzęta rozmnażają się przede wszystkim płciowo.
W cyklach życiowych większość z nich haplofaza zredukowana jest jedynie do gamet. Jak już wspomniałam tkanki to zespoły komórek współdziałających w pełnieniu określonych funkcji w organizmie. Wyróżnia się cztery zasadnicze typy tkanek zwierzęcych:
tkankę nabłonkową
tkankę mięśniową
tkankę łączną
tkankę nerwową

Jak już wspomniałam zwierzęta są organizmami heterotroficznymi. Ich pokarm stanowią inne organizmy lub martwe szczątki organiczne. Pokarm jest dla zwierzęcia źródłem wody, związków organicznych i soli mineralnych. Składniki pokarmowe wykorzystywane są m.in. jako:
materiał energetyczny (cukier)
materiał budulcowy (białka i lipidy)
funkcja regulatorowa (witaminy i niektóre jony nieorganiczne).

Wymagania pokarmowe zwierząt są bardzo zróżnicowane. Ze względu na wielkość cząstek spożywanego pokarmu zwierzęta dzieli się na:
makrofagi
mikrofagi
zwierzęta dożywiające się płynami

Zdecydowana większość zwierząt to organizmy oddychające tlenowo, u większości gatunków występują specjalne narządy oddechowe. Ze względu na różne warunki panujące w wodzie i na lądzie narządy oddechowe zwierząt wodnych i lądowych są inaczej zbudowane. U zwierząt wodnych występują różnego typu skrzela, u zwierząt lądowych – różnie wykształcone płuca lub tchawki.

Królestwo zwierząt dzieli się na dwa podkrólestwa: beztkankowce i tkankowce.
Do podkrólestwa beztkankowców należą zwierzęta nie wykazującej budowy tkankowej.
Do podkrólestwa tkankowców należą zwierzęta po budowie tkankowej np. parzydełkowce, płazińce, nicienie, pierścienice, stawonogi, mięczaki, szkarłupnie i strunowce.
5)Protisty (Protista) - jedno z pięciu królestw wyróżnianych w ostatnich, hierarchicznych systemach klasyfikacji organizmów (np. w podziałach Whittakera i Margulis oraz Cavaliera-Smitha). Obejmuje wszystkie jądrowce, które pozostały po wyłączeniu organizmów zaliczonych do monofiletycznych kladów zwierząt, roślin i grzybów. Zgodnie z aktualną wiedzą należy tu zbiór taksonów o bardzo różnych powiązaniach filogenetycznych - cała grupa ma charakter parafiletyczny (sztuczny). Nie istnieje żadna zaawansowana ewolucyjnie cecha, która wyróżniałaby protisty od pozostałych eukariotów. Większość protistów to jednokomórkowce, zdarzają się też wielokomórkowce, a nawet organizmy zbliżone do tkankowego poziomu organizacji. Protisty można podzielić na podstawie sposobu odżywiania na samożywne i cudzożywne. Rozmnażają się przez podział komórki, czasem jednak spotyka się też rozród płciowy. Wielokomórkowce rozmnażają się za pomocą zarodników (zoospory). Protisty mają różne "układy lokomocyjne" i poruszają się za pomocą pełzania, ruchów rzęsek i wici, ruchów błonki falującej.

Uważa się, że magazynujący glikogen i zaopatrzeni w wić przedstawiciele królestwa Protista byli przodkami zwierząt.

Protisty to najstarsze eukarionty. Są dowody na to, że żyły na Ziemi już 600 mln lat temu.

trudno znaleść ale w książce popatrz wszystko pisze : )
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
1)Bakterie gramdodatnie posiadają grube ściany komórkowe, natomiast bakterie
gramujemne posiadają cienkie ściany komórkowe pokryte dodatkowo od strony zewnętrznej białkowo – lipidową błonę. Bakterie nie posiadające ściany komórkowej są bardzo małe i mają nieregularne kształty. Bakterie gramdodatnie i gramujemne są znacznie większe niż mykoplazmy i występują w kilku podstawowych kształtach:
o ziarenkowiec – bakteria o kształcie kulistym
o pałeczka i laseczka – bakteria o kształcie cylindrycznym
o przecinkowiec i śrubowiec – bakterie o formie cylindrycznie skręconej
Bakterie rozmnażają się przez podział. Każda komórka potomna otrzymuje kopię materiału genetycznego komórki macierzystej, dlatego powstające na drodze podziału bakterie są identyczne z macierzystymi. Po podziale bakterie potomne zazwyczaj oddzielają się od siebie i funkcjonują jako niezależne, jednokomórkowe organizmy, istnieją jednak gatunki, które po podziale nie rozłączają się lecz tworzą wielokomórkowe układy.

Układami bakteryjnymi są np.: dwoinki, czworaczki, paciorkowce i gronkowce, charakterystyczne dla wielu bakterii chorobotwórczych oraz kule i długie nici, charakterystyczne dla większości sinic. Komórki bakteryjne dzielą się bardzo szybko i zawsze występują w dużych populacjach, zwanych kulturami bakteryjnymi.
Wśród bakterii wyróżnia się zarówno organizmy autotroficzne, jak i heterotroficzne. Bakterie autotroficzne odżywiają się na drodze fotosyntezy lub chemosyntezy natomiast bakterie heterotroficzne pobierają związki organiczne z martwych szczątków organicznych lub żywych organizmów. Fotosyntezę przeprowadzają sinice, bakterie zielone, bakterie purpurowe.
Sinice to sinozielone gramujemne bakterie, występujące powszechnie w zbiornikach wodnych. Wchodzą one razem z niektórymi glonami w skład fitoplanktonu i są najczęstszą przyczyną tzw. zakwitów wody.
Chemosyntezę (polegającą na redukcji dwutlenku węgla do cukrów prostych przy użyciu energii
chemicznej pochodzącej z utleniania dostępnych w podłożu związków mineralnych) przeprowadzają liczne bakterie glebowe i wodne.

Teraz przejdę do królestwa Protista – należą do niego autotroficzne i heterotroficzne, proste eukarionty o zróżnicowanej budowie
. Są wśród nich organizmy jednokomórkowe, kolonijne i plechowce. W królestwie Protista wyróżnia się dwie duże grupy:
pierwotniaki
glony
Grupy te nie mają określonej rangi systematycznej. Należy je raczej traktować jako zbiory organizmów o podobnym trybie życia. Pierwotniaki sposobami odżywiania się i trybem życia nawiązują do zwierząt, glony natomiast odżywiają się w sposób typowy dla roślin.
Oprócz pierwotniaków i glonów do królestwa Protista zalicza się proste eukarionty, budową i trybem życia przypominające grzyby. Są nimi śluzorośla i lęgniowce.

******************************************************************************************
2)Królestwo: Rośliny
Do królestwa roślin należą wielokomórkowe, przeważnie lądowe, fototroficzne organizmy eukariotyczne o budowie tkankowej i wielokomórkowych organach rozrodczych.
Rośliny wykazują budowę osiową. Ich ciało składa się przeważnie z korzenia, łodygi i liści. Korzeń jest organem podziemnym i służy do utrzymywania rośliny w podłożu oraz pobierania wody i soli mineralnych. Łodyga i liście to organy nadziemne, których główną funkcją jest odżywianie rośliny. Łodyga wraz z liśćmi tworzy pęd. Tkanki roślinne tworzą całą roślinę. Tkanki to zespoły jednorodnych bądź niejednorodnych komórek, współdziałających w pełnieniu określonych funkcji w organizmie. Wśród tkanek roślinnych wyróżnia się tkanki twórcze i tkanki stałe.
Tkanki twórcze, inaczej merystemy, zbudowane są z komórek podlegających ciągłym podziałom.
Tkanki stałe dzieli się na jednorodne i niejednorodne. Tkanki jednorodne zbudowane są z podobnych do siebie komórek zaś tkanki niejednorodne – z różnie zbudowanych komórek.

W roślinie wyróżnia się także tkanki:
miękiszowe
okrywające
wzmacniające
przewodzące

Zgodnie z systemem klasyfikacji królestwo roślin dzieli się na siedem gromad:
ryniofity
mszaki
widłakowe
paprociowe
nagozalążkowe
okrytozalążkowe
skrzypowe

*********************************************************
3)Grzyby w przeciwieństwie do przedstawicieli królestwa Protista nie wytwarzają uwicionych komórek. Zastrzeżenie to dotyczy zarówno gamet jak i zarodników.
Plechy grzybów czyli grzybnia zbudowana jest z nitkowatych tworów mikroskopijnej wielkości, zwanych strzępkami. Strzępki jednej grzybni przeplatają się wzajemnie tworząc rodzaj gęstej sieci. Strzępki mogą mieć budowę komórczakową lub wielokomórkową. Zgodnie z systemem klasyfikacji do królestwa grzybów zalicza się cztery gromady:
workowce
sprzężniaki
podstawczaki
grzyby niedoskonałe

Grzyby pełnią niezwykle ważną funkcje w ekosystemach lądowych. Gatunki saprofityczne wraz z bakteriami rozkładają martwe szczątki organiczne do prostych związków chemicznych, przyczyniając się tym samym do obiegu materii w przyrodzie. Pełnią one rolę reducentów. Grzyby stanowią pokarm dla różnych zwierząt. Owocnikami wielu gatunków odżywiają się m.in. ślimaki, larwy owadów, wiewiórki, sarny i dziki. Znane są liczne przykłady symbiozy grzybów z innymi organizmami. Wynikiem symbiozy między grzybami i zielenicami lub sinicami są porosty. Grzybnie wielu gatunków podstawczaków współżyją z systemami korzeniowymi roślin nasiennych (przede wszystkim drzew). Ten rodzaj symbiozy nazywamy mikoryzą. Znane są liczne przykłady chorób roślinnych i zwierzęcych pochodzenia grzybiczego. Grzyby pasożytnicze wywołując choroby u swoich żywicieli wpływają ujemnie na liczebność ich populacji. Niektóre gatunki grzybów wykorzystywane są przez człowieka.

Pieczarki hodowane są na szeroką skalę w celach spożywczych.
Drożdże wykorzystywane są w przemyśle gorzelniczym do produkcji etanolu.

Grzyby wywierają też niekorzystny wpływ na człowieka. Gatunki pasożytnicze wywołują grzybicę różnych narządów. Gatunki saprofityczne niszczą produkty spożywcze, powodując ich pleśnienie. Poza tym unoszące się w powietrzu
zarodniki grzybów wywołują u wielu ludzi reakcje alergiczne. Tym stwierdzeniem zakończę to królestwo i przejdę do następnego.
******************************************************************************************
4)Królestwo: Zwierzęta – należą do niego wielokomórkowe, heterotroficzne eukarionty o zróżnicowanej budowie, rozmiarach ciała i trybach życia. Są wśród nich organizmy lądowe jak i wodne, swobodnie przemieszczające się jak i osiadłe, wolno żyjące jak i pasożytnicze lub symbiotyczne. Większość z nich wykazuje budowę tkankową i zdolność wykonywania ruchów za pomocą skurczów mięśni. Zwierzęta rozmnażają się przede wszystkim płciowo.
W cyklach życiowych większość z nich haplofaza zredukowana jest jedynie do gamet. Jak już wspomniałam tkanki to zespoły komórek współdziałających w pełnieniu określonych funkcji w organizmie. Wyróżnia się cztery zasadnicze typy tkanek zwierzęcych:
tkankę nabłonkową
tkankę mięśniową
tkankę łączną
tkankę nerwową

Jak już wspomniałam zwierzęta są organizmami heterotroficznymi. Ich pokarm stanowią inne organizmy lub martwe szczątki organiczne. Pokarm jest dla zwierzęcia źródłem wody, związków organicznych i soli mineralnych. Składniki pokarmowe wykorzystywane są m.in. jako:
materiał energetyczny (cukier)
materiał budulcowy (białka i lipidy)
funkcja regulatorowa (witaminy i niektóre jony nieorganiczne).

Wymagania pokarmowe zwierząt są bardzo zróżnicowane. Ze względu na wielkość cząstek spożywanego pokarmu zwierzęta dzieli się na:
makrofagi
mikrofagi
zwierzęta dożywiające się płynami

Zdecydowana większość zwierząt to organizmy oddychające tlenowo, u większości gatunków występują specjalne narządy oddechowe. Ze względu na różne warunki panujące w wodzie i na lądzie narządy oddechowe zwierząt wodnych i lądowych są inaczej zbudowane. U zwierząt wodnych występują różnego typu skrzela, u zwierząt lądowych – różnie wykształcone płuca lub tchawki.

Królestwo zwierząt dzieli się na dwa podkrólestwa: beztkankowce i tkankowce.
Do podkrólestwa beztkankowców należą zwierzęta nie wykazującej budowy tkankowej.
Do podkrólestwa tkankowców należą zwierzęta po budowie tkankowej np. parzydełkowce, płazińce, nicienie, pierścienice, stawonogi, mięczaki, szkarłupnie i strunowce.
5)Protisty (Protista) - jedno z pięciu królestw wyróżnianych w ostatnich, hierarchicznych systemach klasyfikacji organizmów (np. w podziałach Whittakera i Margulis oraz Cavaliera-Smitha). Obejmuje wszystkie jądrowce, które pozostały po wyłączeniu organizmów zaliczonych do monofiletycznych kladów zwierząt, roślin i grzybów. Zgodnie z aktualną wiedzą należy tu zbiór taksonów o bardzo różnych powiązaniach filogenetycznych - cała grupa ma charakter parafiletyczny (sztuczny). Nie istnieje żadna zaawansowana ewolucyjnie cecha, która wyróżniałaby protisty od pozostałych eukariotów. Większość protistów to jednokomórkowce, zdarzają się też wielokomórkowce, a nawet organizmy zbliżone do tkankowego poziomu organizacji. Protisty można podzielić na podstawie sposobu odżywiania na samożywne i cudzożywne. Rozmnażają się przez podział komórki, czasem jednak spotyka się też rozród płciowy. Wielokomórkowce rozmnażają się za pomocą zarodników (zoospory). Protisty mają różne "układy lokomocyjne" i poruszają się za pomocą pełzania, ruchów rzęsek i wici, ruchów błonki falującej.

Uważa się, że magazynujący glikogen i zaopatrzeni w wić przedstawiciele królestwa Protista byli przodkami zwierząt.

Protisty to najstarsze eukarionty. Są dowody na to, że żyły na Ziemi już 600 mln lat temu.

trudno znaleść ale w książce popatrz wszystko pisze : )
more_vert
google boli?
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
To sobie sam albo sama znajdz w goglach
more_vert
Bakterie-Jednokomórkowe organizmy.
Charakteryzujemy tlenowce i beztlenowce, sięgając, aż do grup bakterii tlenowych. Żyją w każdym biotopie.
protisty-Wszystkie organizmy jednojądrowe, charakterystyczne dla prehistorycznych form życia.
Grzyby-Google jak stwierdzono nie boli.
To samo dotyczy się pozostałych odpowiedzi. O ile mogłaś nie zrozumieć początkowych to te musisz jak na gimnazjum... Wystarczy mieć internet, dostęp do google i klawiaturę ;)
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 5 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...