1.Oblężenie Sarajewa jest powszechnie uznawane za najdłuższe i najbardziej krwawe oblężenie w historii Europy zaraz po II wojnie światowej. Trwało od roku 1992 do 1996. Jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście była ciągnąca się przez Sarajewo tzw. Aleja snajperów. Oblężenie miało także wpływ na psychikę i przyszłość mieszkańców Sarajewa. Bośniacki rząd poinformował o gwałtownym wzroście liczby samobójstw wśród mieszkańców stolicy, podwojeniu liczy aborcji oraz 50% spadku liczby urodzeń. Sarajewska róża to ślad w betonie spowodowany wybuchem pocisku moździerzowego, który upadając na betonową powierzchnię tworzy charakterystyczny podobny do kwiatu wzór.
2.Ekspansja ZSRR w Europie. ZSRR powiększył swoje terytorium o ziemie zabrane Finlandii, Polsce, Czechosłowacji, Rumunii, Japonii, w Austrii i Niemczech.Wprowadzanie systemu radzieckiego odbywały etapami:
-tworzenie rządów z komunistami
-reformy rolne, nacjonalizacja przemysłu, powołanie nowych rządów (przewaga komunistów)
-likwidacja opozycji partyjnej i wprowadzenie jednopartyjnego systemu władzy.
3.Budowa muru berlińskiego:
W czerwcu 1953 wybuchły strajki robotników niezadowolonych z reform politycznych. Wzrosła liczba ucieczek ludności do Berlina Zach. i do RFN, aby je powstrzymać w 1961 rozpoczęto budowę muru, wartownicy otrzymali rozkaz żeby rozstrzelać każdego kto podejdzie do muru.
4.Powstanie na Węgrzech. Po śmierci Stalina Węgrzy podjęli próby reformy systemu komunistycznego, w 1953 został mianowany Imre Nagy jako premier i zapowiedział szeroki program reform. Ogłosił amnestię dla więźniów politycznych, jednak tempo reform było zbyt szybkie i Nagy został zdymisjonowany. W Budapeszcie odbywały się liczne demonstracje, podczas jednej z nich (1956) tłum obalił pomnik Stalina. Uznano te wydarzenia za kontrrewolucję. Nagi został powołany w celu uspokojenia nastrojów. Po pojawieniu się czołgów radzieckich wybuchły walki. Wraz z partyzantami walczyło wiele oddziałów armii węgierskiej, sowieci wstrzymali działania armii, 1.11 rząd Nagyego ogłosił wystąpienie Węgier z ukł. Warszawskiego. 3 dni później po uwięzieniu delegatów węgierskich , ACz wkroczyła do Budapesztu, po trwających tydzień walkach ACZ wygrała, Imre Nagy został rozstrzelany.
5.Konflikt sueski. Gdy Sowieci bombardowali Budapeszt Izrael, W. Brytania i Francja zaatakowały Egipt i zajęły płw. Synaj. Atak ten był odpowiedzią na antyizraelską politykę, nawiązanie kontaktów z ZSRR. Prezydent Gemal Abd el Naser miał wraz z ZSRR zniszczyć Izrael. Ogłosił nacjonalizację Kanału Sueskiego co pozbawiło zysków W. Brytanię i Francję. 31.10.1956 rozpoczął się atak lotniczy na Egipt, Izrael zajął strefę Gazy, płw. Synaj a Francuzi i Brytyjczycy wykonali desant zajmując Port Said i Port Fuad, dopiero po wystąpieniu ZSRR i USA przerwano walki i wycofano wojska.
6.Kryzys kubański. Chruszczow doprowadził do kryzysu kubańskiego. Po zwycięstwie rewolucji na Kubie Fidel Castro nawiązał bliskie kontakty z ZSRR, w 1962 John F. Kennedy ogłosił blokadę wyspy. Rosjanie zamierzali tam umieścić rakiety, żeby zagrozić USA, jednak statki z rakietami otrzymały rozkaz powrotu bo Chruszczow przestraszył się konfrontacji z USA, 2 lata później został zwolniony ze stanowiska sekretarza KPZR przez aparat partyjny.