menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
poproszę o mit o odyseuszu
streszczenie lub
plan wydażeń .
najlepiej krótko i na temat
Potrzebne na wczoraj proszę o szybka odp !!!!
będę wdzięczna za cokolwiek choć by link
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
 
verified
Najlepsza
Tułaczka Odysa - streszczenie mitu

Podczas gdy wybuchła wojna Trojańska, jeden z jej uczestników, Odyseusz doczekał się syna. Nie mógł on jednak zostać przy Penelopie i dziecku, ponieważ jego obowiązkiem była obrona Grecji. Zaraz po podstępie z koniem i upadku Troi, bohater wyruszył w drogę powrotną do Itaki. W realizacji planu szybkiego powrotu przeszkodziła mu burza, która zmusiła podróżników do postoju i naprawy okrętu. Trafili oni przypadkiem na wyspę Cyklopów, wśród których dominował syn Posejdona o imieniu Polifem. Uwięził on podróżników i nieustannie pilnował. Odyseusz pokonał olbrzyma wykuwając mu rozżarzoną gałęzią jedyne oko. Olbrzym poskarżył się swojemu potężnemu ojcu. Za karę spadła Odysa klątwa boga mórz. Od tej pory zaczęła się jego tułaczka. Na wyspie Eoli został obdarowany workiem z wiatrami, który jego towarzysze wykorzystali niezgodnie ze wskazówkami. Na skutek tego okręty zostały zapędzone na daleki wody. Następnie trafił Odys na wyspę Kirke, która zamieniła towarzyszy w świnie. Odczarowanie ich wymagało od bohatera konfrontacji z czarodziejką i wręcz zmuszenia ją do zdjęcia klątwy. Skruszona Kirke, doradziła Odysowi, że do jego powrotu będą niezbędne podpowiedzi proroka Terezjasza. Mijał także nasz bohater wyspę syren, których głosy miały moc hipnotyczną. Aby nie ulec jego czarowi bohater przywiązał się do masztu, a towarzyszom rozkazał zatkać uszy. Kolejnym etapem podróży była walka z morskimi potworami Skyllą i Charybdą, które czyhały na okręty pomiędzy Sycylią a wybrzeżem Italii. Następnie bohater znalazł się na wyspie Heliosa. Tam głodni ludzie z załogi zjedli bydło z jego stada boga, zupełnie nieświadomi konsekwencji. Ściągnęło to na podróżników gniew władcy, który zatopił wszystkie okręty. Jedynym ocalałym człowiekiem był Odyseusz. Wyrzucony na brzeg trafił on pod opiekę nimfy Kalipso. Rozkochana w Odysie piękność, karmiła go boskim nektarem i ambrozją. W ten sposób na długi czas zatrzymała przy sobie tułacza. Po upływie wielu lat bohater zaczął tęsknić za rodzinnym domem. Często stawał przy brzegu i zerkał w stronę rodzinnej Itaki. Pragnął wrócić do żony mimo próśb i nalegań Kalipso. Niebawem wyruszył on w podróż tratwą. Niestety znów na przeszkodzie stanął mu Posejdon. Wzburzył morze, a ono wyrzuciło Odysa prosto do królewny Nuzykae. Ona nakarmiła go, dała nowe szaty i zaprowadziła do ojca. Hojnie obdarowany bohater ponownie wyruszył w drogę. Zmęczony podróżą zasnął i obudził się już na rodzinnej ziemi, której po długiej nieobecności początkowo nie mógł poznać. cztaj dalej na bryk.pl
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
dolączam się do tej prośby  nie ważne co ważne żeby szybko :)))
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
53 odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...