Analiza językowa 'Manifestu szalonego' Kazimierza Wierzyńskiego

0 głosów
1,289 wizyt
Analiza językowa 'Manifestu szalonego' Kazimierza Wierzyńskiego.
zadanie dodane 12 września 2012 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]1 odpowiedź

0 głosów
Manifest szalony" - K. Wierzyński - W utworze tym młodzieńczy, pełen energii poeta przeciwstawia się pojmowaniu sztuki jako sfery świętej. "Precz z poezjami! Z duszą tromtadrata! Niech żyją bzdurstwa, bujdy, banialuki! Dosyć rozsądku! Wiwat trans wariata! Życie jest wszystkim! Nie ma żadnej sztuki!". Chodzi o ukazanie protestu przeciw stałym tradycjom i wartością. Należy się sprzeciwić (prawdopodobnie o zerwanie z tradycjami romantycznymi). Poeta nie może szukać formy-to ona ma go znaleźć. Należy być sobą, tworzyć to co się czuje, a nie być sztucznym i podporządkowanym do potrzeby czasów. Powinniśmy być takimi jakimi się urodziliśmy-nie zakładać masek.. Okazuje się, że człowiek jest równy Bogu (Bóg strzela gole - po ludzku, wspaniale!) jest naśladowcą. Odwrócenie wartości-to co kiedyś było istotne, dziś okazuje się zupełnie nieważne. Nie liczy się jednostka-jest masa, i to ona wygra. (Bij, zabij! Razem pierwsi lepsi z brzegu!). Nie ma szans na indywidualizm.

Wierzyński, tworzył różne utwory, zadebiutował tymi najbardziej pozytywnymi. Był radośnie nastawiony do świata. Choć jego pierwsze dzieła, przepełnione były goryczą i żalem (ze względu na klęski w 1 wojnie światowej). Kiedy Polska była niepodległa-przeważał optymizm; z czasem jednak-zbliżając się ku drugiej wojnie-narastał w poecie strach i lęk. Nastroje panujące w społeczeństwie przyczyniły się do zmiany poglądów nas świat (już nie było tak kolorowo), nastąpił czas katastrofy. Wierzyński należał do grupy Skamander, której celem była tzw. bezprogramowość (to widać w przytoczonym wierszu "manifest szalony"), pacyfizm (niechęć do tłumu-nie zgodzenie się z nim, ale "przyzwyczajenie"), rezygnacja z tematów romantycznych i ukazaniem rzeczywistości.


Musisz w tym zanieść związki z futuryzmem. Jest to tzw. magia manifestów. ("Futuryzm jest pewną formą świadomości zbiorowej. Aby móc o nim mówić, trzeba naprzód przezwyciężyć go w sobie samym. Ale walka, jaką z konieczności staje się każde przezwyciężenie, ma swoje własne krótkie i oślepiające perspektywy, i rzeczy znajdujące się w jej polu widzenia otrzymują jej szczególne oświetlenie. Dlatego ile razy mówi się o futuryzmie, mam zawsze wrażenie, że poruszam sprawę bardzo prywatną i osobistą.")
odpowiedź 13 września 2012 przez użytkownika admin (13,780)

Podobne zadania

+3 głosów
1 odpowiedź
3,485 wizyt zadanie dodane 8 września 2010 w Język polski przez użytkownika niezalogowany
+2 głosów
2 odpowiedzi
9,317 wizyt zadanie dodane 24 października 2010 w Język polski przez użytkownika aska2212 (20) [Szkoła średnia]
+2 głosów
1 odpowiedź
1,377 wizyt zadanie dodane 16 stycznia 2013 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]
+3 głosów
1 odpowiedź
4,325 wizyt zadanie dodane 14 września 2010 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]
+2 głosów
1 odpowiedź
17,212 wizyt zadanie dodane 9 września 2010 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]

 


14,033 zadań

13,247 odpowiedzi

1,529 komentarzy

1,482,056 użytkowników

Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!