Główny bohater dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego pt. „Kordian” jest postacią tragiczną. Jego Tragizm polega na tym, że musi on dokonać wyboru pomiędzy dwoma równorzędnymi racjami. Niezależnie od tego jak postąpi, jego decyzja zawsze pociągnie za sobą złe skutki. Kordiana poznajemy jako piętnastoletniego chłopca przepełnionego marzeniami i chęcią dokonania czegoś wielkiego.
Jest on osobą wrażliwą, słabą psychicznie, bezsilną i niemogącą poradzić sobie w życiu. Jako młody człowiek przeżywa rozterki duchowe. Słowacki w tym utworze ukazuje bohatera, który nieustannie walczy z własną psychiką i słabościami. W odniesieniu do historii dramat ten był napisany w okresie powstania listopadowego, kiedy to walczono o własne racje i wolność dla narodu polskiego.
Wrażliwy idealista, jakim jest Kordian, zakochuje się w Laurze. Jest ona osobą o wiele starszą od niego, co staje się powodem, że nie traktuje jego uczucia poważnie. Bohater czuje się odtrącony i nieszczęśliwy. Doznawszy zawodu miłosnego próbuje targnąć się na swoje życie. Następną klęską namiętności był romans z prostytutką Wiolettą. Jednakże ona podeszła do tej znajomości zawodowo, gdyż Kordian nie posiadał majątku. Bohater dochodzi do wniosku, że za pieniądze można kupić wszystko, łącznie z miłością.
Bohater lektury jest tragicznym buntownikiem, gdyż w całym życiu targały nim różne emocje. Jako człowiek kierujący się uczuciami, nie był zdolny do podejmowania racjonalnych decyzji. Buntował się przeciw otaczającemu go światu, który znacznie różnił się od tego, jaki sobie wymarzył. Do końca pozostał samotny, zdesperowany, niezrozumiany.