W utworach romantyków pojawiają się motywy znane z ludowej twórczości. Chociażby historia opowiedziana w balladzie "Lilie" wywodzi się najprawdopodobniej z ludowej piosenki o pani, która zabiła pana i posadziła na jego grobie kwiaty. Podobnie inne motywy i postacie zaludniające ballady: biedna dziewczyna uwiedziona przez panicza, upiory straszące ludzi są typowe dla utworów ludowych i wiejskiej wyobraźni.
Dramat Dziady Mickiewicza to przecież także istna parada duchów i upiorów: dzieci, które nie zaznały na ziemi goryczy i dlatego cierpią, dziewczyna, która nigdy nikogo nie kochała, pan, który znęcał się nad poddanymi, wreszcie tajemniczy Upiór - przychodzą do żyjących, by opowiedzieć o swych cierpieniach, prosić o pomoc, ale także - by udowodnić, że życie nie kończy się po śmierci.
Po drugie więc zainteresowanie romantyków bytami pozaziemskimi, tajemnicą śmierci w znacznym stopniu nawiązuje do zainteresowań ludu, który zawsze snuł legendy o duchach i upiorach, wbrew racjonalnemu podejściu uczonych.
Romantycy - co ważne - opowiadają się po stronie świata zjaw i duchów,...