Referat na temat przykłady łamania prawa humanitarnego

0 głosów
2,811 wizyt
Referat na temat przykłady łamania prawa humanitarnego. Potrzebne na jutro
zadanie dodane 11 marca 2012 w PO przez użytkownika gosia4321 (-90) [Szkoła podstawowa]Zobacz podobne: Referat na temat przykłady łamania prawa humanitarnego


1 odpowiedź

0 głosów
Po II wojnie światowej powstała konwencja genewska zawierająca cztery dokumenty. Poruszono w nich m.in. sprawy rannych, chorych, jeńców wojennych a także osób cywilnych podczas wojny. Niestety, wiele krajów łamie Międzynarodowe Prawo Humanitarne nie zważając na istnienie stowarzyszeń takich jak Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, których zadaniem jest niesienie bezinteresownej pomocy poszkodowanym. Pozwolę sobie pokrótce przybliżyć kilka naruszeń prawa humanitarnego.
 
Łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego zdarzało się przede wszystkim podczas wojny w Iraku. 27 lutego 2004 roku niemiecka stacja nakręciła reportaż, w którym widać było jak amerykańscy żołnierze strzelają do rannych Irakijczyków. Widać na nim trzy osoby, które dostają rozkaz zastrzelenia trzech mężczyzn. Na twarzach żołnierzy pojawia się uśmiech.
 
Kolejnym przykładem naruszania prawa humanitarnego jest torturowanie irackich więźniów. W więzieniu Abu Ghraib tysiące Irakijczyków było zastraszanych oraz torturowanych. Wielu z nich brutalnie bito, a potem gwałcono. Szczucie psami, przesiadywanie w ciemnościach było dla nich codziennością. Zdarzało się, że funkcjonariusze wywiadu wojskowego USA oblewali ciała więźniów chemikaliami.
 
Ofiarami nieprzestrzegania prawa humanitarnego byli mieszkańcy Czeczeni. Od 1994 roku, przez cały okres konfliktu pomiędzy ich państwem, a Rosją byli narażeni na  bombardowania i ostrzały artyleryjskie. Mieszkańcy nie mieli często możliwości ucieczki i zmuszeni byli przez wiele dni ukrywać się w piwnicach, bez ogrzewania, światła, jedzenia i wody pitnej. Tamtejsza ludność poniosła starty, które do dzisiaj nie zostały dokładnie określone.
 
Podczas trwania wojny w Bośni i Hercegowinie doszło do krwawych wydarzeń. W Srebrnicy oddziały serbskie wykonały 8000 masowych egzekucji na mężczyznach i chłopcach. Masakra ta jest uznawana za największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej. Oddziały te przetrzymywały ludność w specjalnych obozach, gdzie głodzono i poddawano torturom. Dokonywano także masowych gwałtów.
 
Międzynarodowe Prawo Humanitarne ma na celu pomóc nam wszystkim! Jeżeli będziemy je łamać to z pewnością nie pomożemy sobie, nie wspominając już o innych. Zatem powinniśmy je przestrzegać, wówczas wszystkim będzie się lepiej żyło!
odpowiedź 6 kwietnia 2012 przez użytkownika ak23 (505,900)

Podobne zadania

0 głosów
0 odpowiedzi
163 wizyt zadanie dodane 25 września 2015 w Język polski przez użytkownika Anna Kometa [Szkoła podstawowa]
0 głosów
1 odpowiedź
70 wizyt zadanie dodane 8 grudnia 2013 w Inne przez użytkownika Damian123me (0) [Szkoła średnia]
0 głosów
0 odpowiedzi
135 wizyt zadanie dodane 6 grudnia 2012 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]
–1 głos
1 odpowiedź
797 wizyt zadanie dodane 25 marca 2011 w Inne przez użytkownika niebieskieoczka (-3,940) [Szkoła średnia]
0 głosów
1 odpowiedź
445 wizyt zadanie dodane 14 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]

 


13,992 zadań

12,186 odpowiedzi

2,496 komentarzy

31,733 użytkowników

Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!