Po II wojnie światowej powstała konwencja genewska zawierająca cztery dokumenty. Poruszono w nich m.in. sprawy rannych, chorych, jeńców wojennych a także osób cywilnych podczas wojny. Niestety, wiele krajów łamie Międzynarodowe Prawo Humanitarne nie zważając na istnienie stowarzyszeń takich jak Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, których zadaniem jest niesienie bezinteresownej pomocy poszkodowanym. Pozwolę sobie pokrótce przybliżyć kilka naruszeń prawa humanitarnego.
Łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego zdarzało się przede wszystkim podczas wojny w Iraku. 27 lutego 2004 roku niemiecka stacja nakręciła reportaż, w którym widać było jak amerykańscy żołnierze strzelają do rannych Irakijczyków. Widać na nim trzy osoby, które dostają rozkaz zastrzelenia trzech mężczyzn. Na twarzach żołnierzy pojawia się uśmiech.
Kolejnym przykładem naruszania prawa humanitarnego jest torturowanie irackich więźniów. W więzieniu Abu Ghraib tysiące Irakijczyków było zastraszanych oraz torturowanych. Wielu z nich brutalnie bito, a potem gwałcono. Szczucie psami, przesiadywanie w ciemnościach było dla nich codziennością. Zdarzało się, że funkcjonariusze wywiadu wojskowego USA oblewali ciała więźniów chemikaliami.
Ofiarami nieprzestrzegania prawa humanitarnego byli mieszkańcy Czeczeni. Od 1994 roku, przez cały okres konfliktu pomiędzy ich państwem, a Rosją byli narażeni na bombardowania i ostrzały artyleryjskie. Mieszkańcy nie mieli często możliwości ucieczki i zmuszeni byli przez wiele dni ukrywać się w piwnicach, bez ogrzewania, światła, jedzenia i wody pitnej. Tamtejsza ludność poniosła starty, które do dzisiaj nie zostały dokładnie określone.
Podczas trwania wojny w Bośni i Hercegowinie doszło do krwawych wydarzeń. W Srebrnicy oddziały serbskie wykonały 8000 masowych egzekucji na mężczyznach i chłopcach. Masakra ta jest uznawana za największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej. Oddziały te przetrzymywały ludność w specjalnych obozach, gdzie głodzono i poddawano torturom. Dokonywano także masowych gwałtów.
Międzynarodowe Prawo Humanitarne ma na celu pomóc nam wszystkim! Jeżeli będziemy je łamać to z pewnością nie pomożemy sobie, nie wspominając już o innych. Zatem powinniśmy je przestrzegać, wówczas wszystkim będzie się lepiej żyło!