KONFLIKT WEWNĘTRZNY:
1. Konflikt w łonie dynastii Bracia Mieszka,Bezprym oraz Otton żądali dopuszczenia do rządów i wydzielenia im własnych ziem .
2. Podupadanie autorytetu władzy spowodowane walkami w łonie dynastii.
3. Państwo Polskie było niedostatecznie scentralizowane, występowały odrębne tradycje, obrzędy plemion. Władca i kościoły przeżywały kryzys- spadał ich autorytet.
4. Wzrost niezadowolenia niższych warstw społecznych. Za czasów Bolesława Polska wzrosła pod względem terytorialnym. Wojny pociągały za sobą koszty, które spadały na ludność najuboższą.
5. Ruchy antykościelne. Kościół w tych czasach był potężnym feudałem. Pracująca tam ludność podlegała kościołom. Ludność w końcu zaczęła się buntować przeciw rosnącym obciążenia podatkowym oraz surowym kara np. za nieprzestrzeganie postu groziło pozbawienie zębów.
KONFLIKT ZEWNĘTRZNY:
1. Chęć sąsiadów do odzyskania straconych ziem.Zdobycze Bolesława wzmocniły wprawdzie państwo ale przysporzyły mu też wrogów. cesarz nie pogodził się z utratą Milska i Łużyc oraz koronacją Mieszka II, Czesi pamiętali opanowanie Moraw, a władcy Rusi- wyprawę kijowską i odebranie im Grodów Czerwieńskich.
2. Osamotnienie Mieszka II- nie mógł liczyć na sąsiadów, a także na monarchów, gdyż naraził się im w wyprawie na Saksonie kiedy korzystał z pomocy plemion pogańskich, został wtedy nazwany ,,fałszywym chrześcijaninem''.