menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Proszę o odpowiedź:
1. Jakie funkcje pełni obraz Jana Vermeera "W pracowni artysty"?
2. Czy jest tylko scena rodzajową przedstawiającą pracę XVII-wiecznego artysty, czy też ma sens przenośny?
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Obraz ten przedstawia dużą, ładną, bogatą komnatę, która jest pracownią malarza. Na stole znajdują się różne przedmioty: maska, stojąc gruba księga, otwarty zeszyt i zwisające tkaniny. Ich znaczenie nie jest jasne. Maskę można uznać za symbol naśladowania, czyli malarstwa. Można także zinterpretować je jako atrybuty innych muz: Polihymnii i Euterpe (księga)
i Talii (maska). Tuż za stołem stoi modelka, która pozuje artyście. Jest on bardzo skupiony na swojej pracy. Przygląda się modelce. Za moment dotknie swoim pędzlem płótna i dokończy swoje dzieło. Ciężka kotara, która oparta jest na krześle ukazuje nam tę scenę. Przypomina na to początek aktu w teatrze, kiedy to kotary zostają odsłonięte i przedstawiają nam cały plan. Przedstawiona na tym obrazie modelka jest cała ubrana w niebieskie szaty, a jej skronie ozdabia wieniec z liści laurowych, spod którego to wysuwają się nieposłuszne kosmyki upiętych włosów. Kobieta w prawej dłoni trzyma trąbkę, natomiast w lewej ręce trzyma dużą i ciężką księgę. Na ścianie tejże pracowni widzimy starą, popękaną i lekko już zżółkniętą mapę, która niestety nie jest już aktualna. Odwołuje się ona do czasów, kiedy to państwo niderlandzkie nie było podzielone na dwie części: północną i południową. Po obu stronach mapy znajdują się widoki miast - po lewej Brukseli, Luksemburgu, Gandawy, Mons/Hainaut, Amsterdamu, Namur, Leeuwarden, Utrechtu, Zutphen, i dworu w Hadze, z prawej Limbourgu, Nijmegen, Arras, Dordrechtu, Middelburgu, Antwerpii, Mechelen, Deventer, Groningen i dworu brabanckiego w Brukseli. Można to odczytywać, że mapa za plecami kobiety przypomina, że historia rozgłosi sławę po całym świecie. Może to być również ukłon w stronę minionej epoki świetności malarstwa, kiedy to nie było podziału na artystów Północy i artystów Południa.
Obraz ten nie może przedstawiać pracowni artysty, gdyż wystrój wnętrza
i nastrój jaki tam panuje przypomina o wiele bardziej komnatę w bogatym domu. Wskazują na to między innymi biało – czarna posadzka i złoty żyrandol. Z tego powodu do tego dzieła bardziej pasuje tytuł „Sztuka malarska” niż tytuł nadany przez samego autora.
W całej tej scenie przedstawionej na obrazie Vermeera brakuje jakiegokolwiek ruchu. Patrząc na niego ma się wrażenie, że jest on zawieszony w powietrzu, w tak zwanym „międzyczasie”. Brakuje mu dynamiki
i przedmiotów sugerujących, że to nie jest tylko upozorowana scena, ale scena
z życia prawdziwego artysty malarza.
Vermeer przez całe swoje życie walczy z trudnościami finansowymi. Zaciąga długi. Może właśnie z tego powodu powstaje obraz malarza w pracowni. Dlatego na ścianie rozciągnięta jest mapa, która sięga świetności malarstwa niderlandzkiego, czasów, w których artystom wiodło się znacznie lepiej. Czasów, w których, dzięki inspirującej muzie historii, malarz zdobywał szacunek, pieniądze i chwałę. Być może obraz „W pracowni artysty” jest więc marzeniem Vermeera, snem o sławie, dobrobycie i czasach, w których nie dane mu było żyć.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...