1. Kolonie angielskie w Ameryce Północnej podjęły walkę z Koroną, ponieważ choć w zdobytych przez Anglików koloniach obowiązywało angielskie prawo, język i obyczaje, to jej mieszkańcy nie mieli takich samych praw, jak mieszkańcy wysp brytyjskich. Zamorskie posiadłości miały bowiem dostarczać surowców i stanowić rynek zbytu.
2. W 1773 r. w Bostonie przeciwnicy Anglii, zwani patriotami, odmówili zapłacenia cła Anglikom za sprowadzona herbatę, a cały ładunek wrzucili do morza. Wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. "bostońskie picie herbaty".
3. Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona.
Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.
Deklaracja niepodległości była pierwszym oficjalnym oświadczeniem na temat tego, czym powinien być rząd. Ponadto, miała ona charakter uniwersalny, była czymś więcej aniżeli prywatnym przesłaniem skierowanym do Wielkiej Brytanii, był to apel do całej ludzkości.
5. a)
1780-1783
W końcowym okresie wojny Brytyjczycy walczyli jeszcze o utrzymanie kolonii na południu kontynentu. Początkowo odnieśli tam kilka sukcesów, wygrywając m.in. bitwę pod Camden.
Klęski wojsk brytyjskich pod Cowpens i Yorktown w 1781 r. odwróciły jednak losy wojny w koloniach południowych. W 1783 r. został podpisany traktat paryski, w którym Wielka Brytania uznała niepodległość USA.
b)
Polacy walczący w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych wyróżnili się: Tadeusz Kościuszko - bitwa pod Saratogą, Kazimierz Pułaski - bitwia pod Savannah.
6. październik 1782 r., Paryż - preliminaria pokojowe,
3 wrzesień 1783 - traktat wiedeński, Anglia uznała niepodległość Stanów Zjednjoczonych
7. a)
4 lipca 1776r. na Kongresie Kontynentalnym w Filadelfii.
b)
wprowadzono trójdzielny podział władzy.
c)
władza ustawodawcza i wykonawcza (oraz sądownicza)
d)
wszyscy ludzie są równi, mają pewne niepozbywalne prawa, władzę w państwie sprawuje prezydent, zjednoczone kolonie są państwami wolnymi i niepodległymi.