menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Analiza krótka zwięzła i na temat.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Po pierwsze: to nie jest wiersz

1 odpowiedź

more_vert
Opis Petersburga został umieszczony przez Adama Mickiewicza w III części ?Dziadów?. Poeta pisząc o mieście nie dopatruje się w nim żadnej logiki. Mówi, iż to miasto zostało wybudowane w niesprzyjającym, zimnym klimacie i złych warunkach. Klimat porównany jest do zmiennych humorów cara. Miejscem, w którym zbudowana Petersburg jest bagno, przez co ziemia jest nieurodzajna, ponadto ziemia ta jest miejscem męczeństwa tysięcy ludzi. Miasto zostało wzniesione dla uczczenia potęgi cara, która została podkreślona kunsztem i przepychem architektury. Budowle miasta nie odzwierciedlają tradycji i narodowości, gdyż są one wybudowane na wzór budynków europejskich, jak w Londynie, Wenecji czy Paryżu. Autor twierdzi, iż skopiowane budynki są nieudane. Ponadto poeta stwierdza, iż miasto jest dziełem samego szatana. Petersburg porównywany jest do wieży Babel, na której podobnie jak w mieście trudno się porozumieć. Tutejsze społeczeństwo podzielone jest na ?gminną trzodę? oraz służalców cara ? urzędników i wojskowych. Ludzie są dumni i próżni, naśladujący obce wzory. Poeta podkreśla wyraźny podział społeczeństwa. Pierwsi są dworscy urzędnicy zasłużeni dla kraju. Pokazują rosyjskie ordery rozpinając kurtki, nie zważając na zimno. Ci ludzie dumni są, iż otrzymali ordery za spiskowanie, prześladowania i morderstwa, wywyższają się ponad innych. Drudzy są młodzieńcy, ledwo wychowani na służalców cara. Kolejni urzędnicy państwowi gardzą wszystkimi, którzy są niżsi stanem niż oni i podlizują się osobą o wyższych rangach. W środku tych grup są pięknie ubrane damy, ceniące sobie rzeczy materialne. Ludzie służący caru są interesowni i zakłamani, bezwzględni w stosunku do słabszych, lecz sami boją się cara. Poeta szydzi z kultu pieniądza i materializmu, zwraca uwagę na wielką różnicę pomiędzy Rosjanami, a imigrantami. Mają oni zupełnie inny wyraz twarzy i strój. Są przerażeni wielka potęgą miasta, podziwiając je jednocześnie go nienawidzą. Chcieliby zburzyć to miasto, lecz zdają sobie sprawę, iż są bezsilni. Wszyscy z nich odeszli, lecz jeden pozostał. Nie poddaje się łatwo ? można go utożsamić z Konradem, lub Mickiewiczem, który został zesłany na Sybir. Poeta przedstawia Petersburg w negatywnym świetle, specjalnie nie doszukując się pozytywnych cech, wykorzystuje ironie w charakterystyce miasta.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...