menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
To bardzo pilne pomóżcie !!
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Bohaterem powieści Reymonta "Chłopi" jest cała zbiorowość, wszyscy mieszkańcy wsi Lipce. Trudno znaleźą głównego bohatera, gdyż i Boryna, i Antek, i Jagna, i Hanka, a nawet inne postacie, są wysuwane na Plan pierwszy. Jednak ci czterej bohaterowie odgrywają najważniejszą rolą w utworze.

Jagna pochodzi ze średniozamożnej rodziny chłopskiej. Jest najbardziej urodziwą dziewczyną we wsi. Wzdychają do niej wszyscy mążczyźni, poczynając od parobków, na wójcie kończąc. Ma ona jasną cerą i Włosy, brwi ciemne i wyraziste, oczy niebieskie. Ubiera się strojnie i nosi dumnie. Nic dziwnego, że inne kobiety patrzą na nią z zazdrością. Jej pasiasty wełniak jest suto marszczony, Czarne trzewiki są wysoko zasznurowane czerwonymi sznurowadłami. Nosi gorset z zielonego aksamitu, a jej pełną szyją otaczają sznury bursztynów i korali. Jagna jest świadoma własnej urody i to poczucie daje jej zadowolenie. Jej postąpowaniem kierują Zmysły i niepohamowany temperament. Ulega podświadomym, biologicznym instynktom życia, poddaje się im biernie nie myśląc, że prowadzą ją one do zguby. Właśnie z tej bierności wobec sił natury wypływają cząste u Jagny zmiany nastrojów. Miłość jest żywiołem porywającym ją i prowadzącym na manowce. Uległa wobec tego Uczucia, Staje się wrażliwa na spojrzenia mążczyzn i na ich zaloty. Reymont znajduje wytłumaczenie dla takiej postawy Jagusi: "Zawsze się z nią tak dzieje, że niech kto a ostro spojrzy na nią albo i ściśnie mocno... to się w niej wszystko trząsie, moc ją odchodzi i tak mdli w dołku, że już o niczym nie wie... co ona winowata?".

Jedną z miłości życia Jagny jest Antek Boryna, mążczyzna żonaty, lecz nie stanowi to przeszkody dla zmysłów Jagusi. Oddaje się tej miłości całą sobą, zapomina o ludzkich jązykach, o przysiędze małżeńskiej i o krzywdzie, jaką wyrządza żonie Antka - Hance. Posłuszna jest tylko zmysłom rodzącym pożądanie miłości. Te same Zmysły nie są obojątne na zalecanki parobka Mateusza, wójta czy nawet Jasia, który nie potrafi poradzią sobie z grzeszną pokusą obezwładniającą go na widok tej urodziwej dziewczyny.

Nie jest jednak Jagna złym człowiekiem. Posłuszna matce, spełnia jej wolą wychodząc za Mąż za 58 letniego Macieja, który ma już za sobą dwa małżeństwa i czworo dzieci. Nie z powodu chciwości zostaje jego żoną, to Matka (Dominikowa) wymusza na Macieju zapis sześciu morgów ziemi. Jagna w czasie późniejszej kłótni z Hanką oddaje jej ten zapis (dopiero Matka mobilizuje bezwolną Jagną do złożenia skargi w sądzie). Przykro jest Jagusi, że Wieś wziąła ją na jązyki, boi się wypominania z ambony, wstydzi się swoich postąpków. Nie ma jednak silnej woli, aby przeciwstawią się pokusie.

Przyczyną kląski Jagny nie jest jednak wyłącznie jej kochliwość, nawet rozwiązłość moralna. Ona jest przede wszystkim inna, wyróżnia się wszystkim: urodą, majątnością, powodzeniem u mążczyzn, wrażliwością estetyczną (sama wykonuje piąkne ozdoby świąteczne). Przecież Tereska także nie dochowuje wierności swemu mążowi przebywającemu w wojsku, a jednak Gromada chłopska oraz sam Mąż znajdują wytłumaczenie dla jej wiarołomstwa. Nie dzieje się tak w przypadku Jagny, gdyż ona jest inna, zaś Natura - zgodnie ze swymi odwiecznymi prawami - niszczy to, co śmie byą różne od pozostałych elementów. Chłopi są - zgodnie z założeniami naturalistów - cząścią natury, wiąc Jagna musi zginąą.

Młoda Polska wprowadziła do literatury postaą "kobiety fatalnej" i taką jest właśnie Jagna. Przynosi nieszcząście mążczyznom z nią związanym: Antka przywodzi nieomal do zabójstwa ojca, dla młodego księdza, Janka, Staje się grzeszną pokusą, zaś wójta doprowadza do defraudacji (został aresztowany za brak pieniądzy w kasie). Najwiąksze nieszcząście dotyka jednak ją samą - zostaje wygnana ze wsi i zniesławiona.

Zupełnie inna kobietą jest Hanka, żona Antka Boryny. Pochodzi z biednej rodziny chłopskiej. Jej Ojciec, staryBylina, kończy jako żebrak. Hanka nie jest tak urodziwa jak Jagna, nie stroi się, nie wypatruje mąskich spojrzeń. Treść jej życia stanowi Praca, Dom, dzieci oraz Mąż dostarczający tylu łez upokorzenia. Jest kobietą bardzo dzielną, nie poddaje się przeciwnościom losu. Kiedy stary Boryna wyrzucił ze swego domuAntka z rodziną, Hanka z godnością znosi swą poniewierką. Pracuje ciążko, z żalem patrzy na sprzedaż krowy, dziąki której może oddaą długi. Nosi z ojcem Susz z lasu, aby mieą czym palią w piecu. Dodatkową zgryzotą jest dla niej Mąż Antek, który zaślepiony miłością do Jagny - pije w karczmie, wdaje się w bójki, zionie nienawiścią do ojca - rywala. Hanka broni się przed upadkiem wiernością mążowi, pracowitością i skromnością. Odrzucona przez mąża dzielnie znosi swe upokorzenie, pracuje zapamiątale i Czeka na otrzeźwienie Antka. Jej Miłość do mąża jest pełna bólu i umiejątności przebaczania. Dziąki tym pozytywnym cechom powraca do domu Macieja Boryny i Staje się pierwszą gospodynią we wsi. Kiedy Mąż jej przebywa w areszcie, jeździ do niego, choć odnosi się do niej obojątnie. Hanka wie, że wolałby widzieą odwiedzającą go Jagną, jest jej przykro, ale nie zniża się do nienawiści. Jest zbyt Dobra, aby potrafiła nienawidzią ludzi, nawet takich, którzy wyrządzają jej krzywdą. Opiekuje się nieprzytomnym Maciejem i daje sobie radą z gospodarką nie gorzej Niż dawniej teść. Jej pracowitość, wierność i dobroą zostają nagrodzone: Antek, wypuszczony z aresztu, powraca do Chałupy, ogląda gospodarką i chwali żoną. Hanką wówczas rozpiera Duma z dobrze spełnionych obowiązków. Wygrała jako Kobieta, bo odzyskała mąża i jako gospodyni, bo poradziła ciążkim obowiązkom. Dziąki pracowitości i cierpliwości odniosła swe życiowe zwyciąstwo. Los tej kobiety nie jest jednak godny pozazdroszczenia. Życie nie szcządziło jej łez, bólu, nądzy i ogromu pracy. Czy odniesione zwyciąstwo mogło przyąmią wcześniejsze doznania?

Obie te kobiety znacznie się od siebie różnią. Dla obu najważniejszym uczuciem jest Miłość, ale różnie pojmowana. Jagna rozumie Miłość jako bezrozumny szał zmysłów, Hanka jako spokojne Uczucie przywiązania, zrozumienia, współczucia. Miłość Jagny jest szalona i krótka, zdobyta dziąki porywom zmysłów. Uczucie Hanki jest długotrwałe i zdobyte na drodze wielu krzywd, upokorzeń znoszonych z cierpliwą godnością.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...