menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Opisz rolę komputera w życiu człowieka
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
I believe that computers had made our lives much easier. They had changed our attitude towards life. I think with the invention of computers, people have become closer and more friendlier.

1 odpowiedź

more_vert
Technologia informacyjna (skrót = TI)z angielskiego information technology jest połączeniem zastosowań informatyki z technikami komunikacji. Stanowi podłoże dla wszelkich działań współczesnej gospodarki nauki, lokomotywę koniunktury (około 40% miejsc pracy w krajak rozwiniętych), szansę na ekonomizację i poprawę poczynań w skali globalnej. Obecnie odgrywa przełomową rolę w działalności zawodowej człowieka i życiu społeczeństwa.
Do podstawowych narzędzi TI należy komputer. Stosowane są w wielu dziedzinach między innymi medycynie, nauce, budownictwie oraz dziedzinach artystycznych. Odgrywają niezwykłą rolę w życiu człowieka. Pomagają uczyć się, ułatwiają codzienną pracę oraz służą do rozrywki.
Bez komputerów trudno sobie wyobrazić pracę w takich instytucjach jak np. bank czy poczta. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia szybką obsługę klientów, a komputery połączone siecią komputerową umożliwiają przesyłanie danych na ogromne odległości (np. rozliczenia gotówkowe), w ciągu kilku chwil na nasze konto mogą wpłynąć pieniądze wysłane z drugiego końca świata. W niektórych bankach, centrach handlowych bądź w innych miejscach, gdzie uczęszcza wiele ludzi umieszczane są bankomaty. Znajdują się w ścianach budynku. W celu wypłaty ze swojego konta gotówki, należy włożyć do urządzenia kartę magnetyczną, otrzymaną z banku. Po podaniu kodu PIN za pomocą klawiatury i wybraniu odpowiedniej kwoty, jaką chcemy wypłacić bankomat wydrukowuje informację o transakcji oraz wypłaca pieniądze.
Ważnym elementem są również w sklepach jak i aptekach. Pozwalają na zachowanie porządku, usprawniają ewidencję i sprzedaż np. leków (w odpowiedniej bazie danych farmaceutycznych znajdują się informacje na temat odpowiedniego środka, ceny i ilości jaka pozostała danego leku). Z pewnością zauważyliśmy podczas robienia zakupów w sklepie, że personel wykorzystuje w swej pracy technikę komputerową. . Po zrobieniu zakupów podchodzimy do kasy, gdzie bardzo szybko dowiadujemy się, ile to pieniędzy musimy zapłacić za towar. W nabytych przez nas produktach znajdują się kody paskowe, czyli wzory czarnych i białych pasków, zawierające zakodowane informacje: nazwę towaru, cenę, datę produkcji itp. Kasjer przesuwa poszczególne produkty nad czytnikiem kodów paskowych, specjalnym urządzeniem, które odczytuje zapisany w nich obraz graficzny i wysyła informacje do kasy oraz komputera magazynowego. Wpłacane przez nas pieniądze trafiają do kasy fiskalnej, którą spotykamy dzisiaj niemal w każdym sklepie. Rejestruje ona sprzedawanie towary i drukuje paragony. Pomaga tez ekspedientce obliczyć resztę należną klientowi, co ułatwia jej pracę i chroni przed pomyłką.
Jeszcze kilkanaście lat temu praca urzędników polegała na czasochłonnym opracowywaniu dokumentów przy pomocy maszyn do pisania i kalkulatorów. Dziś ich praca jest dużo łatwiejsza, dlatego komputery są niezastąpione w różnego rodzaju biurach.
Komputery planują i kontrolują produkcję w różnych fabrykach, sterują urządzeniami. Oczywiście niezbędna jest również działalność człowieka, który odpowiednio je programuje.
Komputery są wykorzystywane również w budownictwie. Pomagają w tworzeniu, za ich pomocą może np. projektować i budować bezpieczne mosty i domy. Możliwości komputerów są tak wysokie, że wykorzystywane są również przez inżynierów do projektowania produkcji współczesnych samochodów. Najpierw opracowywane są przez projektantów modele, a gdy ten jest już gotowy, rozpoczyna się ich produkcja., Oprócz sztabu ludzi uczestniczą w tym maszyny sterowane komputerowo tzw. roboty.
Urządzenia komputerowe stosowane są również przez artystów. Z komputerami mamy nieustanny kontakt. Także podczas słuchania muzyki. Począwszy od muzyki, która tworzona jest za pomocą nowoczesnych programów, kończąc na urządzeniach elektronicznych, które przetwarzają dźwięki zapisane cyfrowo na płycie np. odtwarzacz. Dzięki nowoczesnym technikom cyfrowego zapisu jakość muzyki, która dociera do nas jest idealna – pozbawiona jakichkolwiek szumów czy trzasków. Podobnie jak muzycy, filmowcy oczarowują nas stosując efekty specjalne za pomocą komputerów.
Na technice komputerowej oparte są również nowoczesne centrale telefoniczne, co sprawia że krócej czekamy na połączenie, a jakość rozmów jest najwyższa. Mówiąc o tym nie można nie wspomnieć o tak popularnych obecnie telefonów komórkowych. Są niewielkich rozmiarów, przenośne – umożliwiają rozmowę podczas spaceru czy w autobusie. Najnowsze modele telefonów zaskakują funkcjami, między innymi wbudowany aparat cyfrowy, gry typu JAVA, książka telefoniczna (w postaci bazy danych), a także dostęp do Internetu, czy GPRS.
Obecnie bardzo lubiane stały się fotograficzne aparaty cyfrowe. Zapis obrazu jest podobny jak na komputerze, dzięki temu możemy w szybki prosty sposób przesyłać zdjęcia z aparatu do komputera za pomocą kabelka USB. Pozwala nam to na edytowanie zdjęć w komputerowych programach do obróbki zdjęć, a następnie na wydrukowanie ich w dowolnej ilości.
Mówiąc o znaczeniu technologii w życiu człowieka należy wspomnieć o bankowości elektronicznej, zrzeszającej coraz większa rzeszę fanów. Jest to tak zwany e-banking, usługa świadczona przez banki swoim klientów polegająca na możliwości przeprowadzania przez nich zdalnych operacji na kontach i obracania pieniędzmi na odległość przy pomocy komputera, modemu, publicznej sieci telefonicznej lub Internetu oraz dedykowanego oprogramowania. Obecnie przy pomocy domowego komputera podłączonego do Internetu możemy załatwić niemal każdą czynność związaną z obsługą konta osobistego: sprawdzanie salda oraz historii rachunku, definiowanie i składanie zleceń stałych, dokonywanie przelewów jednorazowych, zakładanie lokat terminowych, itp. System bankowości elektronicznej jest korzystny zarówno dla klientów jak i banków, gdyż między innymi zapewnia: możliwość szybkiej obsługi klienta (lepsze dostosowania), szybszą realizację zleceń, możliwość względu w stan rachunku 24h na dobę, brak czasochłonnego wypełniania dokumentów, a także eliminuje zagrożenia dotyczące wykonywania transakcji. Logowanie do systemu banku polega na podaniu przez klienta numeru i hasła. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, zapewnia dostęp do konta mają jedynie osoby znające hasło. Usługa home banking pojawiła się w Polsce w 1993 roku – jako pierwszy udostępn8iłm ją Bank rozwoju Eksportu. Obecnie w Polsce znajduje się około 3,5 mln aktywnych rachunków internetowych.
Internet stanowi również ważną formę zarówno rozrywki jak i nauki, czy pracy. Za pomocą komunikatorów internetowych takich jak gadu-gadu, tlen czy podobnych możemy porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Codziennie setki tysięcy ludzi z całej Polski przesyła sobie wiadomości, zawierają nowe znajomości. W Internecie znajduje się skarbnica wiedzy, zamieszczone są strony z przeróżnymi wyszukiwarkami (google). Dzięki nim możemy sprawdzić np. pogodę, wiadomości ze świata, rozkład jazdy PKP, czy też trudne słowa w słownikach bądź encyklopediach. Oprócz wydawania pieniędzy przez Internet może również je zarabiać. Taką formą jest e-praca (telepraca, ang. Telework), która polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideo konferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne. E – pracę, zwaną też telepracą, czyli pracą na odległość, spopularyzowali Amerykanie, ale i w naszym kraju znajduje ona coraz więcej zwolenników.
Wiele prac polegających na tworzeniu komputerowych dokumentów (bilanse, raporty, projekty, sprawozdania) czy ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty) może być wykonywana w domu, przy komputerze.
Dzięki zastosowaniu poczty elektronicznej przepływ wszystkich dokumentów jest w miarę płynny.
Jak widać z wymienionych powyżej argumentów wynika, że z technologią informacyjną pod różnymi postaciami przebywamy w życiu codziennym nieustannie. Tak więc z pewnością mogę stwierdzić, że jest istotnym czynnikiem, ułatwiającym życie. W miarę rozwoju coraz bardziej zaskakuje nowatorskimi poczynaniami.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...