menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Ruch - jego powszechność i względność. Praca na poziome 1 klasy liceum.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Ruch jest zjawiskiem powszechnym. Ty sam poruszasz się, wprawiasz w ruch inne ciała, obserwujesz ruch wielu ciał.

Które ze zdań jest prawdziwe:
1. Wazon nie jest w ruchu
2. Wazon jest w ruchu
W pierwszej chwili odpowiadasz, że oczywiście pierwsze zdanie. Po namyśle mogą pojawić się wątpliwości. Przecież wiesz, że Ziemia krązy wokół Słońca, a wraz z nią wszystkie ciała, znajdujące się na Ziemi.

A gdyby te zdania uzupełnić?
Wazon nie jest w ruchu względem stołu.
Wazon jest w ruchu względem Słońca.
Teraz obydwa zdania są prawdziwe. W obu stwierdzeniach podaliśmy, względem jakiego ciała rozpatrujemy zjawisko. Opisując ruch, musimy zawsze pamiętać o układzie odniesienia.

Względność ruchu to najważniejsza cecha tego zjawiska, ponieważ jego opis zależy od przyjętego układu odniesienia. Na co dzień, opisując ruch ciał, zwykle nie podajemy układu odniesiemia. Przyjmujemy umownie, że układem odniesenia jest powierzchnia Ziemi i ciała, które względem Ziemi nie porusz się, takie jak: domy, skały, drzewa,jezdnia.

RUCH polega na zmianie położenia ciaławzględem układu odniesienia.

Gdy obserwujemy ruch ciał względem nas, śledzimy tor ruchu. Jest to linia, jaką podczas ruchu zakreśla w przestrzeni dowolnie wybrany punkt ciała. Ze względu na kształt toru, wyróżniamy ruch prostoliniowy i krzywoliniowy. Jeżeli zmierzysz długość toru ruchu, bedziesz wiedzieć, jaką drogę przebyło ciało.

DROGA jest to długość toru ruchu ciała.

Drogę oznaczamy najczęściej symbolem s. Podstawową jednostką drogi jest metr (m). Na pewno obserwowałeś kiedyś bieg na dystansie 100m. Podczas zawodów czas biegu jednego z biegaczy, zmierzony z dokładnością do jednej setnej części sekundy, wynosił 9,96 sekundy. Inny zawodnik w tym biegu przebyl tę samą drogę w dłuższym czasie- 10,02 sekundy. Biegł nieco wolniej niż zwycięzca. Powiesz, że biegł z mniejszą prędkością. Jeżeli drogę podzielisz na czas jej przebycia, to obliczysz wartość prędkości średniej, czyli takiej prędkości, z jaką poruszałby się zawodnik, gdyby biegł w równym tempie:

wartość prędkości całkowitej= całkowita droga/czas trwania ruchu

Oznaczamy:
vśr- wartość prędkości średniej (m/s)
s- całkowita droga(m)
t- czas trwania ruchu (s)
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...