menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wyjaśnij czym jest konstytucja i jakie zasadnicze funkcje pełni?
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Do redakcja
"Polski"
w Warszawie
Szanowna Redakcjo

Piszę do redakcji niniejszy list, bo chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami związanymi z Konstytucją Polski z roku 1997, gdyż ostatnio coraz więcej się mówi,pisze w gazetach o potrzebie wprowadzenia zmian w polskiej konstytucji. Mam nadzieję ze Droga Redakcja zamieści mój artykuł w "Polsce" i tym samym przyczyni się być może do podjęcia szerszej dyskusji na ten temat na łamach Waszej gazety.
Zacznę od powołania się na badania przeprowadzone przez CBOS w 2002 r. (Polacy o konstytucji i likwidacji Senatu. Komunikat z badań.), z których jednoznacznie wynika, że większość badanych opowiada się za zmianami w konstytucji (52% uważa, że należy wprowadzić do niej zmiany). Jak widać zmiany są konieczne. A dlaczego, jak wielkę rolę ogrywa konstytucja w państwie i społeczeństwie ? Mianowicie, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej to najważniejszy akt prawny (ustawa zasadnicza) Rzeczypospolitej Polskiej, w skład treści konstytucyjnej wchodzą różne zagadnienia. Konstytucja określa: podstawy ustroju społeczno - gospodarczego państwa, ponadto organizację, kompetencje i sposób powoływania najważniejszych organów państwowych, oraz podstawowe prawa, wolności i obowiązki obywatela.
Uważam że obecna konstytucje w Polsce ma wiele mocnych stron. Najlepszą częścią tego dokumentu, która napewno nie wymaga żadnych poprawek jest Preambuła. Szczególną uwage zwraca się na doniosły dla narodu moment dziejowy, wiążący się z odzyskaniem w 1989 roku pełnej suwerenności. Daje się w niej wyraz bogatej tradycji narodowej, akcentując szczególnie bogatą historię polskiej państwowości. Preambuła określa wartości priorytetowe dla polskiego społeczeństwa, które wprowadzone w życie decydują o harmonijnym funkcjonowaniu bytu państwowego. Wartości te, wśród których wymieniono poszanowanie wolności i sprawiedliwości, dialog społeczny, rzetelność i sprawność działania instytucji publicznych, poszanowanie i umacnianie praw obywatelskich i ich wspólnot, leżą u podstaw wszystkich spisanych w Konstytucji praw. Jak widać Preambuła to taki wielkie skrót tego co znajduję się w konstytucji. Zazwyczaj jest tak że jak Polak czyta konstytucję nawet nie całą to zawsze zwraca uwagę na nią i gdy ją już przeanalizuje wie czego się spodziewać po treści zawartej w konstytucji. Chciałby zaznaczyć że jak dlamnnie Preambuła jest jednym z najlepiej napisanych tekstów jakie kiedykolwiek w życiu czytałem.
Kolejną mocną stroną, (choć dla niektórych może być to słaba strona) jest treść rozdziału XIII który, poświęcony jest procedurom związanym ze zmianą Konstytucji.
Konstytucja (od łac. constituo,-ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...