menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Kilkanaście zdań ok.10-12
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Orfeusz w mitologii greckiej to syn boga Apollina i muzy Kaliope. Pochodził z Tracji. Uważany za największego śpiewaka, muzyka i poetę greckiego. Wtórował on swej pieśni grą na lirze lub kitarze, którą ulepszył, powiększając liczbę jej strun z siedmiu do dziewięciu.
Mity wspominaja często o cudownym, czarodziejskim oddziaływaniu śpiewu Orfeusza. Najbardziej charakterystyczną jest opowieść o udziale trackieho śpiewaka w wyprawie statku Argo po złote runo. Swą rytmiczną muzyką narzucał on tempo wiosłującym Argonautom. Kiedy statek znalazł się w pobliżu fatalnej wyspy, Orfeusz zaintonował swą pieśń i zasłuchani Argonauci (z wyjątkiem jednego tylko) nie zwrócili uwagi na uwodzicielskie pienia kobiet - ptaków.
Muzyka Orfeusza oddziaływała nie tylko na ludzi: mogła ona uśmierzać huczące fale morza i sprawiała, że ku śpiewakowi pochylały się drzewa, dzikie bestie szły za nim łagodne jak baranki, a nawet ryby gromadziły się, aby słuchać jego śpiewu.
Orfeusz był również czarodziejem i kapłanem, wtajemniczonym w mistyczne kulty prastarych bogów, Kabirów, którym oddawano cześć na wyspie Samotrace. Ten aspekt osobowości Orfeusza wiąże się z mistycznym zabarwieniem późniejszych wierzeń orfickich.
Najsławniejszy jest mit o Orfeuszu i Eurydyce, o miłości, która silniejsza jest niż śmierć, o wielkim uczuciu, które rzuca wyzwanie woli nieśmiertelnych bogów i wyrokom przeznaczenia. .
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
On grał na lutni !!!

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...