Inkowie jest to lud indyjski, który w okresie przedkolumbijskim stworzył państwo ze stolicą w Cusco. Pierwszym władcą był Manco Capac. Państwo Inków było wieloetniczne, na jego czele stał władca zw. Inką. O dziedziczeniu tronu decydowały najpotężniejsze arystokratyczne rody z Cusco oraz kapłani. Podstawą gospodarki Inków było rolnictwo. Zasadniczą część ludności stanowili chłopi żyjący w plemienno-terytorialnych wspólnotach. Każdy miał kawałek ziemi do ich dyspozycji, a pozostała część była własnością państwa. Chłopi uiszczali daninę na rzecz państwa uprawiając ziemię i wytwarzając określone produkty z dostarczonego przez państwo surowca.
Mexikowie (czyt. Meszikowie, popularnie zwani Aztekami) – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.
Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).