menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Charakterystyka
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
„(...) Pewnie mnie czeka mój Filon miły (...)”
     Franciszek Karpiński jest przedstawicielem polskiego sentymentalizmu. Żył w latach 1741-1828. Pochodził z ubogiej rodziny z Pokucia. Przez pewien czas pełnił funkcję sekretarza na dworze ks.A.Czartoryskiego . Pisał drobne wiersze, sielanki, dramaty,elegie, pieśni religijne, rozprawy. Twórca ten widział człowieka i jego sprawy na tle natury i w związku z nią.
     Sentymentalizm to prąd literacki, który rozwinął się w europejskim oświeceniu. Sentymentalizm prezentował wewnętrzne, uczuciowe życie człowieka. Sentymentaliści głosili pochwałę czułości i prostoty, zachwycali się pięknem przyrody.
    Bohaterami utworu są „Laura i Filon”. Spóźniona Laura przybywa pod Jawor, ale nie zastaje tam swojego ukochanego. Pełna żalu i złości wyraża swoje uczucia. W tym czasie wyłania się z kryjówki Filon i wyjaśnia wszystko swojej oblubienicy. Kochankowie czule się jednają i utwierdzają się we wzajemnym uczuciu. Gatunkiem, który tematycznie jest związany z życiem pasterzy, rybaków, myśliwych jest sielanka. Przedstawia ona wizję świata, która jest wdzięczna, idylliczna, często o prowenencji arkadyjskiej. Twórcą tego gatunku był antyczny rzymski poeta Wergiliusz, zaś największy rozkwit sielanki przypada na dobe oświecenia. Bohaterowie tej sielanki mówią o swojej wzajemnej miłości. Boją się zdrady i zastanawiają się co czuje druga osoba. Na końcu wyjaśniają sobie wszelkie niesnaski i wyznają miłość. Utwór ten ma charakter udramatyzowanego dialogu poprzedzonego monologiem Laury.
Język wypowiedzi bohaterów jest prosty, nieskomplikowany, a wynika to z tego, iż są to prości ludzie. Obydwoje są pasterzami, którzy wioda beztroskie życie na wsi . Wieś ta jest prawdziwa, realistyczna, lecz została odmalowana jako kraina pełna uroku,gdzie mieszkańcy żyją bez kłopotów, nosza wyszukane imiona i ich jedynymi problemami są kłopoty miłosne.
     Utwór „Laura i Filon” realizuje założenia nurrtu literackiego, jakim jest sentymentalizm. Po pierwsze tematem liryki są szczere i prawdziwe uczucia prostych ludzi - konwencjonalnych pasterzy. Po drugie tłem wydarzeń jest tutaj wiejska przyroda, która jest bliska „klimatu” sentymentalizmu. Możemy także znaleźć w utworze rekwizyty,które są charakterystyczne dla sielanki m. in. imiona kochanków czy motyw wystawiania na próbę. Sentymentaliści stawiali na prostotę i jasność oraz czułość, czego przykładem w omawianym utworze mogą być postaci pasterzy, ich język wypowiedzi oraz szczerość i bezpośredniość wyrażania uczuć. Także melodyjność języka nadająca tekstowi niezwykłaą świeżość jest cechą tegoż nurtu.     
     „Laura i Filon” to niewątpliwie utwór należący do sentymentalizmu. Świadczy o tym prostota, prości ludzie mówiący o swoim wnętrzu, o swoich uczuciach, a także tło wydarzeń: piękna, iddyliczna kraina.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...