Uważam, że Prusy, Rosja oraz Austria były państwami absolutyzmu oświeconego.
W Rosji na początku XVIII w. car Piotr I Wielki przeprowadził bardzo gruntowne reformy, zmieniając państwo z zacofanego w potęgę militarna oraz ekonomiczną. Utworzył stałą silną armię, unowocześnił i rozwinął administrację, zapoczątkował rozwój przemysłu oraz wprowadzał zachodnioeuropejskie obyczaje. Dzięki utworzeniu tej potęgi ekonomicznej i militarnej, Piotr I po wygranej wojnie północnej zyskał dostęp do Bałtyku i handlu europejskiego. Mocarstwo utrzymywała także później caryca Katarzyna II, która wyznaczała sobie dalekie cele polityczne: zdobycie Polski oraz cieśnin wiodących do Morza Śródziemnego.
W Prusach na początku XVIII w. elektor brandenburski koronował się na króla Prus. Fryderyk I wprowadził państwo na drogę militaryzmu, którą państwo konsekwentnie dążyło. Fryderyk II utrzymywał poczynania poprzednika i rozwijał Prusy w potęgę administracyjną. W 1740r. król zajął Śląsk.
U schyłku XVIII w. w Austrii panowała dynastia Habsburgów, która także kroczyła drogą absolutyzmu oświeconego.
Każde z tych państw było potęgą ekonomiczna oraz militarną, a wszystkie także były dość pozytywnie nastawione do ludzi - dawała im prawa, wolności i tolerancję religijną.
Tylko wykaż trochę inicjatywy własnej i przekształć to troszkę, bo będę miał na pewno podobne.
warto dodać, że cesarzowa Maria Teresa, królowie Fryderyk I i II oraz Piotr I przeprowadzili wiele reform. Fryderyk zakazał tortur, popierał oświatę i budowę szkół. Maria Teresa unowocześniła wojsko i administrację, zmniejszyła ciężary feudalne chłopom oraz założyła liczne szkoły. Katarzyna II obsypała przywilejami szlachtę, odebrała Cerkwi majątek itd.