Zalety i wady wprowadzenia Euro w Polsce
Korzyści z wprowadzania Euro do Polski to przede wszystkim eliminacja kosztów i ryzyka związanego z transakcjami walutowymi. Innym czynnikiem mówiącym za wprowadzeniem Euro to integracja i większość efektywność rynków finansowych oraz większa przejrzystość cen.
Po wejściu do strefy Euro będzie dostępna szersza oraz korzystniejsza cenowa oferta usług bankowych. Dla turystów, plusem będzie ułatwienie podróży po krajach Unii Europejskiej, ze względu na brak wymiany waluty. Kolejnym plusem jest ograniczenie barier we współpracy gospodarczej. I najczęściej słyszanym argumentem za wprowadzeniem Euro jest posiadanie stabilnej waluty. Do najważniejszych wad zaliczyć można wysokie koszty adaptacji do Euro systemów informatycznych co za tym idzie koszty szkolenia pracowników oraz partnerów biznesowych, koszty adaptacji urządzeń obsługujących obrót pieniędzy np. bankomatów. Ponadto przez Bank Centralny kontroli nad polityką monetarną oraz kontroli nad polityką kursu walutowego.
Korzyści z przyjęcia euro dla kraju stosunkowo małego i niezbyt stabilnego są oczywiste. Wspólna waluta to większa dostępność kapitału i obniżenie kosztów jego pozyskiwania, ożywienie wymiany handlowej ze strefą euro dzięki wyeliminowaniu ryzyka kursowego, obniżenie kosztów transakcyjnych, wzmocnienie konkurencji. Przede wszystkim jednak zastąpienie lokalnej waluty przez euro oznacza istotne zmniejszenie ryzyka makroekonomicznego, z jakim muszą się liczyć inwestorzy lokujący w Polsce kapitał.
Euro może uchronić Polskę od dwóch plag - zbyt silnej waluty lub zbyt słabej. Kraje biedniejsze, które dopiero niedawno otworzyły swoje gospodarki na wpływy globalne, są podatne na aprecjację, czyli nieustanne wzmacnianie własnej waluty. Aprecjacja od lat jest zmorą polskich eksporterów. Złoty w długim okresie umacnia się, choć od czasu do czasu zdarzają się tąpnięcia, spowodowane na przykład obawą inwestorów przed kryzysem finansów w Polsce.
--- wiecej sama nie wiem :) Pozdrawiam