1) Demokracja pośrednia – w praktyce ustrojowej najczęściej dziś stosowana i najlepiej znana czytelnikowi - czyli ustrój parlamentarny w którym uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów, jako swoich przedstawicieli (w Polsce poslów i senatorów). Ilość przyznanych mandatów, zależy od głosów oddanych na poszczególne partie w wyborach oraz od obowiązującej ordynacji wyborczejJednocześnie najczęściej poddawana refleksji krytycznej. Literatura na ten temat jest obszerna, głównie z grona jej praktyków i nie ma powodu teraz dokładniej tego omawiać, gdyż zwykle kończą się one stwierdzeniem, że... (np. W. Churchil – „najgorsza z form! – gdyby inne nie były gorsze.”)
2) Konformizm (z łaciny conformo – nadaję kształt), zachowanie lub postawa polegająca na przyjęciu i podporządkowaniu się wartościom, zasadom, poglądom i normom postępowania obowiązującym w danej grupie społecznej. Konformizm utożsamiany jest na ogół z nadmiernym, bezkrytycznym przyjmowaniem i stosowaniem się do owych norm, zbyt intensywnym identyfikowaniem swoich celów z celami grupy, mechaniczną akceptacją wszelkich zasad i wartości, biernej uległości, bezmyślnej aprobacie reguł głoszonych przez innych.
Postawa konformizmu w tej interpretacji wynika z obawy przed formułowaniem jakichkolwiek własnych poglądów, propozycji rozwiązań czy też prezentowania wzorów zachowań.
http://ofu.pl/xxaqvrkh
3)
http://ofu.pl/xx0ini1s
http://ofu.pl/xxn4qmrr
http://ofu.pl/xxp3r7l1
http://ofu.pl/xxtewiiw
http://ofu.pl/xxkx2vni