Wiązanie jonowe powstaje gdy różnica elektroujemności atomów w chodzących w skład wiązanie jest większa od 1,7. Dochodzi wtedy do przeniesienia elektronów z powłoki walencyjnej atomu o mniejszej elektroujemności, na powłokę walencyjna atomu o większej elektroujemności.
Wiązanie atomowe, inaczej kowalencyjne dzieli się na dwa rodzaje. Wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane, mamy z nim do czynienia gdy różnica elektroujemności jest równa 0, w tym typie nie dochodzi do przesunięcia się elektronów w stronę któregoś z pierwiastków. Atomy mają uwspulnione powłoki walencyjne. Niespolaryzowane spotykamy gdy, różnica elektroujemności mieści się w granicach między 0,4, a 1,7. Dochodzi wtedy do przesunięcia się elektronów bliżej jądra jednego z pierwiastków. Możemy wtedy zaobserwować budowę polarną. Jeden z atomów ma ładunek dodatni, a drugi ujemny.
Wiązanie wodorowe- zachodzi między atomami wodoru, a pierwiastkami o wysokiej elektroujemności. Atom o wodoru jest już połączony z innym atomem kowalencyjnym. Z racji, że ma on ładunek dodatni przyciąga wtedy do siebie atomy a ładunku ujemnym. Wiązanie to ma słabszą energię od wiązania kowalencyjnego. Wpływa jednak na właściwości fizykochemiczne substancji w jakich występuje. Patrz woda, wiązanie tego typu wygląda tak: X-H···:Y
W razie pytań, sugestii, niejasności, niezgodności etc. pisać.