Wyróżniamy trzy rodzaje wiązań chemicznych: jonowe, kowalencyjne niespolaryzowane i kowalencyjne spolaryzowane. Rodzaj wiązania wynika bezpośrednio z różnicy elektroujemności między związkami wchodzącymi w jego skład.
a) Wiązanie jonowe
O wiązaniu jonowym mówimy wtedy gdy różnica elektroujemności jest większa równa 1,7. Związki o budowie jonowej są to najczęściej substancje w których skład wchodzi metal i niemetal. Ulegają one w roztworach wodnych dysocjacji, czyli rozpadowi na jony.
b) Wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane
O tego typu wiązaniu mówmy gdy różnica elektroujemności wynosi 0. Elektrony na powłoce walencyjnej nie są wtedy przesunięte w stronę żadnego z atomów. Zachowana jest równowaga.
c) Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane
Mamy z nim do czynienia gdy różnica elektroujemności mieście się w przedziale od 0, do 1,7 (gdy jest równa 1,7 mówmy, że jest silnie spolaryzowane, a gdy 0,4 słabo spolaryzowane). W tym wiązaniu elektrony są przesunięte bardziej w stronę jednego z atomów tworzących związek, jednak nie dochodzi do jego rozerwania. Cząsteczka ma wtedy budowę polarną. To znaczy, że posiada dwa bieguny. Za przykład tego typu cząsteczki często podaje się wodę, gdzie dwa elektrony z wodorów, przesunięte są w stronę tlenu. Tlen posiada biegun ujemny, a wodoru dodatni.
To będzie tyle, w razie pytań, lub wątpliwości pisać.