CHROM
Czy w minimalnych ilościach jest niezbędny dla organizmu? -TAK
Dzienne pobranie bez uszczerbku na zdrowiu [mg] : 0,06
Czy kumuluje się przez lata? -TAK
Zastosowanie
Przemysł metalurgiczny, ogniotrwały, chemiczny, graficzny, garbarstwo.
W warunkach zawodowych głównymi źródłami ekspozycji chromu są: farby i barwniki chromowe, gazy spawalnicze, płyny antykorozyjne, cement, zużyte smary i oleje przemysłowe. W życiu codziennym częstym źródłem uczuleń są: chromowane skóry, zapałki, popiół, kleje, farby chromowe, środki wybielające i piorące.
Losy w organizmie
Chrom trójwartościowy jest niezbędny do zachowania prawidłowego metabolizmu glukozy, a także cholesterolu. Wchodzi w skład enzymów (trypsyny), pobudza aktywność enzymów. Wszystkie związki chromu, z wyjątkiem chromianów, są szybko usuwane z krwi. chrom podany doustnie gromadzi się w wątrobie i nerkach. Chromiany kumulują się w szpiku kostnym i śledzionie. Największe fizjologiczne stężenie chromu występuje we włosach. Magazynowany jest też w płucach, gdzie następuje kumulacja metalu przez cały okres życia. Wydalany głównie w moczu.
Działanie toksyczne
Związki chromu poza uszkodzeniem układu oddechowego, przewodu pokarmowego i zmianami skórnymi wykazują działanie rakotwórcze, mutagenne, embriotoksyczne i teratogenne. Tworzy trwałe kompleksy z cząsteczkami ,np. DNA, prowadząc do uszkodzeń kodu genetycznego. Silniejszym działaniem rakotwórczym wykazują się cząsteczki chromu sześciowartościowego, trudniej rozpuszczalne ,więc trudniej usuwalne, a w dodatku łatwo przenikające przez błony biologiczne.