menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Motyw starosci w chlopach moze byc tez w miłosierdziu gminy i ojciec goriot
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
chłopi -> http://ofu.pl/xx4q2f3b

ojciec goriot ->
Honoriusz Balzak Ojciec Goriot

Jan Joachim Goriot jest 69-letnim starcem mieszkającym w pensjonacie pani Vauquer. Bardzo kocha swoje córki, mimo że one się go wstydzą. Popada w rozpacz, bo Anastazja i Delfina nie chcą przyjmować go w swoich domach – upokarzają ojca, on tymczasem cieszy się z każdego kontaktu z nimi. Spełnia wszystkie ich zachcianki, a o swoich potrzebach nawet nie myśli. Pewnego razu, mimo osłabienia wychodzi z domu, żeby sprzedać ostatnie cenne przedmioty – uzyskane pieniądze przeznacza na suknię dla Anastazji. Goriot za każdym razem znajduje usprawiedliwienie dla Anastazji i Delfiny, mówi: „Życie moje jest w moich córkach”, dlatego też oddaje im wszystkie pieniądze. Liczne zmartwienia powodują zmiany w wyglądzie mężczyzny – chudnie, pojawiają się zmarszczki… Goriot umiera jako nędznik, jego córkom nie zależy na odwiedzeniu go w chwili śmierci, nie interesują się nawet kosztami pogrzebu. Goriot to przykład starego człowieka, który bardziej dba o ukochane dzieci niż o swój status społeczny czy zdrowie. Charakteryzuje go dobroć.

miłosierdzie gminy ->
 http://ofu.pl/xxnro7c1
 http://ofu.pl/xxl6iveh
Nowelistyka Marii Konopnickiej
„Miłosierdzie gminy”

Konopnicka pokazuje nam inny niż tradycyjny model starości. Senior z jej noweli nie mieszka wraz z rodziną, nie służy pomocą i radą krewnym. Kuntz Wunderli, mimo swych osiemdziesięciu dwóch lat, postępującego reumatyzmu, chudości i wyniszczenia organizmu, musi stanąć na środku kancelaryjnej sali i „dobrze” się prezentować. Jego zadaniem jest sprzedanie się jak najtaniej, by trafić do życzliwej rodziny, lecz nie za tanio, by móc się utrzymać. Choć Kuntz robi co może, by sprawić dobre wrażenie na innych, widać, że jest zniedołężniały. Z tego powodu uznaje, że zawiódł gminę. Uczestnicy licytacji śmieją się i szydzą ze starca, choć wszyscy go znają. Nie okazują szacunku należnego wiekowi, dla nich Wunderli jest tylko towarem. Bieda powoduje, że rodzina licytowanego nie jest w stanie go wylicytować. Starość ukazana przez Marię Konopnicką jest przygnębiająca i odstraszająca.inne przydatne informacje:
 http://ofu.pl/xxynwgqq
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...