1. Kanalizacja - słynna cloaca maxima.
- akwedukty- wodociągi dostarczające wodę do poszczególnych mieszkań
- cegła, specjalne zaprawy
-forum - centralny plac, gdzie skupiało się życia miasta
- Panteon - rzymska świątynia powstała w II wieku, ku czci wszystkim bogom.
-wygodne i solidne drogi, które służyły pancernym wojskom rzymskim
amfiteatr- odbywały się w nim walki gladiatorów, budynek przypominał kształtem elipsę z areną.
- termy- łaźnie darmowe, uliczne
-łuki triumfalne budowle stawiane wybitnym cesarzom, jako ich upamiętnienie i uwiecznienie.
2. Ustanowiono prawo XII tablic. Wystawiono je na widok publiczny, by wszyscy ludzie wiedzieli co ich czeka za popełnione przestępstwo, bądź wykroczenie. Z czasem paragrafy zaczęły się zmieniać ze względu na różne okoliczności i nowe wykroczenia. Zapiski bowiem przestały wystarczać. Na końcu VI wieku cesarz Justynian ustanowił księgę, w której znajdują się różne paragrafy. Nazwano taką księgę Kodeksem Justyniana. Do czasów dzisiejszych przetrwały takie pojęcia jak: prawo nie działa wstecz i inne. Jeszcze jest jurysprudencja.
3. Wergiliusz - "Eneida"
Horacy - "Carmina"
Owidiusz - "Sztuka kochania"
Publiusz Korneliusz Tacyt- "Dzieje" i "Roczniki"
Tytus Liwiusz - "Ab urbe condita"
4. Grecja i Rzym to dwie starożytne cywilizacje, które znacznie wpłynęły na życie w starożytności. Osiągnęły bardzo wysoki poziom rozwoju , a ich osiągnięcia naukowe pozostały do dziś.
Dorobek kulturalny Greków dotyczył różnych dziedzin – filozofii, matematyki, astronomii, medycyny, literatury i sztuki. Jednym z nich była także architektura. Niektóre z greckich budowli przetrwały do dziś - są olbrzymich wielkości.
Najpiękniejszymi budowlami greckimi były różnorodne świątynie otoczone kolumnadą, w kształcie prostokąta, a także Partenon. Dowodzi on istnienia doskonałych proporcji w sztuce greckiej. Zbudowano go z białego marmuru, pochodzącego z kamieniołomów na zboczu Góry Pentelikon. Marmurowe rzeźby ustawiono wzdłuż świątyni, ozdabiały one również oba jej krańce.