menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością czy wybiegiem politycznym? Przedstaw ocenę postaci generała Wojciecha Jaruzelskiego z perspektywy dnia dzisiejszego?
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981r. jest wydarzeniem , które trudno jednoznacznie ocenić. Dla jednych był on ratunkiem przed interwencją ZSRR. Za tą opinią przemawiają następujące fakty: Związek Radziecki nie chciał by się pogodzić z utratą państwa-lennika jakim była w tym okresie Polska. Do Rosji z Polski wywożono za darmo wszystkie surowce materialne jakie były wydobywane w kraju (węgiel kamienny, brunatny, siarka) oraz artykuły spożywcze i inne dobra materialne. Dla ZSRR utrata Polski oznaczała by utratę innych państw-lenników w europie wschodniej i środkowej nawet gdyby udało im się utrzymać inne kraje w rejonie swoich wpływów Polska została by "wyspą wolności" wokół morza komunizmu byłaby ona zdana najprawdopodobniej na klęskę ekonomiczną.
Wielu historyków i zwykłych ludzi uważa że stan wojenny był próbą utrzymania władzy przez gen.Jaruzelskiego za wszelką cenę. Przemawiają za tym następujące fakty: ZSRR była już wdana w wojnę w Afganistanie i nie chciała rozpoczynać konfliktu w Europie środkowej. Z zeznań dowódców wojskowych ZSRR wynika że to Jaruzelski prosił o pomoc Rosję jednak ta mu odmówiła mówiąc że jest to wewnętrzna sprawa PRL.
Wprowadzenie stanu wojennego na pewno było tragicznym wydarzeniem w historii Polski. Mino najszczerszych chęci historyków ocena nie może być wystawiona chyba że rosjanie udostępnią nam tajne akta.

Generał Wojciech Jaruzelski dla jednych jest bohaterem narodowym zaś dla innych zdrajcą który ślepo wykonywał rozkazy Moskwy. Z ostatnio ujawnionych dokumentów wynika że racje mają ci drudzy. Od początku swojej kariery pierwszy prezydent donosił na swoich najbliższych współpracowników a nawet bliskich przyjaciół. Jest on człowiekiem który ciągle wywołuje kontrowersje i zostanie osądzony dopiero gdy wszystkie akta zostaną ujawnione.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...