Teza jest sluszna. Tylko, ze nawet nierowne partycypowanie w bogactwie moze przyniesc korzysci wszystkim, jezeli polityka danego kraju jest efektywana.
Kapitalizm wiaze sie zawsze z jakimis wartosciami, ktore dominuja w spoleczenstwie. Widac to wyraznie w Europie Zachodniej po II wojnie swiatowej. Jest postawiony cel i mimo, ze drogi do jego osiagniecia sa rozne zostaje on osiagniety.
We Francji bylo to rzadowe kierowanie i planowanie oparte na rekrutacji najlepszych i najbardziej utalentowanych ludzi do tzw. wielkich szkol szkolacych funkcjonariuszy panstwowych i przyszlych przywodcow. Inzynierowie i funkcjonariusze w sluzbie panstwowej
modernizowali infrastrukture, koleje, domy komunalne, sprzet.
W Niemczech o sukcesie gospodarczym zadecydowala energia i nawyki pracy, wymiana pieniadza.
Japonia odrodzila sie dzieki wyksztalceniu, pracy, determinacji. Know-how zdobywali dzieki wnikliwej obserwacji technologii zachodnich, dzieki imitacji...a potem szybko poza imitacje wykroczyli. Sukces odniesli dzieki pokorze wobec sztuki i cnoty...mimo, ze sa jednym z najdumniejszych narodow.
A co Zwiazek Radziecki?
Cecha nakazowych gospodarek byla sprzecznosc miedzy systemem i aspiracjami z jednej strony, a wykonaniem z drugiej. Jaka byla tego logika?
- eksperci mieli planowac
- gorliwcy przescigac sie w gorliwosci
- technologia okielznac nature
- praca wyzwolic czlowieka
- korzysci mieli odnosic wszyscy
Jak to bylo z okielznywaniem natury w latach 30, przy budowie kanalu miedzy Morzem Bialym, a Baltykiem? Dziesiatki tysiecy pracujacych umarlo w starciu z natura - sniegiem, lodem i glodem przy pomocy kilofow i lopat. Smierc te usprawiedliwiano zbawiennym charakterem pracy, ktory mial zmienic wrogow ludu w dobrych socjalistow.
W mysl hasla: "Bedziemy rozkazywac naturze i staniemy sie wolni".
Jakze to haslo przypomina inne, nad niemieckim obozem smierci :"Praca czyni wolnym".
W gospodarce kapitalistycznej bodzcem do pracy jest perspektywa nagrody - placisz i wymagasz. Komunizm obiecywal lepsze jutro, ktore nigdy nie nadchodzilo. Cecha tego systemu byla pogarda dla dobrego gospodarowania i ludzkiej przyzwoitosci.