Klimat wywiera bardzo silny wpływ na świat roślin. Można uznać, że reguluje on występowanie poszczególnych typów roślinności na świecie. Jego poszczególne składniki sprawiają, że na kole podbiegunowym nie spotkamy palm kokosowych, a na spalonych słońcem pustyniach paproci. Składniki klimatu mające wpływ na rozmieszczenie roślin to:
temperatura, nasłonecznienie, opady, wilgotność, rodzaj gleb, rzeźba terenu, stosunki wodne.
W rozmieszczeniu tym można dostrzec pewien porządek; od bieguna ku równikowi rozciągają się kolejne strefy, pasma biomów uzależnione od coraz wyższej temperatury i nasłonecznienia. Oprócz temperatury ważnymi czynnikami warunkującymi rozmieszczenie roślin jest ilość dostępnej wody.
Ich występowanie określa również tzw. tolerancja ekologiczna, czyli jak duże zmiany jakiegoś czynnika może przeżyć bez szkody dal siebie roślina. Im większe optimum, tym bardziej rozpowszechniony gatunek.
Klimat spowodował utworzenie na danym terytorium formacji roślinnych, czyli zbiorowisk roślin o podobnym wyglądzie i potrzebnych warunkach do rozwoju. Wyróżniamy 4 formacje podstawowe: drzewiaste (lasy), formacje krzewiaste, formacje trawiaste, formacje pustynne.
Formacje drzewiaste:
- wiecznie zielony las równikowy (np. Amazonia)
- lasy podzwrotnikowe
- lasy monsunowe
- lasy liściaste i mieszane
- lasy iglaste (np. tajga)
II. Formacje krzewiaste:
- makia i chaparral
III. Formacje trawiaste:
- stepy
- sawanna
- tundra
IV. Formacje pustynne
- roślinność pustyń lodowych
- roślinność pustyń (gorących i chłodnych) oraz półpustyń