Energetyka jądrowa zajmuje się pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii jądrowej zawartej w pierwiastkach rozszczepialnych. Energia jądrowa jest wyzwalana w reaktorze jądrowym, gł. w postaci ciepła (ponad 95%) i wykorzystywana albo bezpośrednio do ogrzewania, albo przetwarzana na energię mechaniczną lub elektryczną.
O rozwoju tego rodzaju pozyskiwania energii zdecydowały względy ochrony sadowiska, wyczerpujących się zasobów paliw kopalnych, a także sposób pozyskiwania tego rodzaju energii był niższy niż innymi sposobami i zaspokajał zapotrzebowanie na energię większej liczby gospodarstw domowych.
Niektóre kraje odchodzą od korzystania z tego źródła energii (w Polsce 1990 odstąpiono od budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu). Jest to wynikiem jej małej konkurencyjności ekonomicznej (koszta składowania opadów), oraz niekorzystnego klimatu społecznego wokół tej energetyki. Szczególnie po awarii w Three Mile Island (USA, 1979) oraz katastrofie w Czarnobylu (Ukraina, 1986). Problem stanowi również zabezpieczenie tego typu obiektów, przed atakami terrorystycznymi. Przewożenie odpadów promieniotwórczych z elektrowni na miejsce składowania, także rodzi duże niebezpieczeństwo. Poza tym nie udało się jeszcze wymyślić skutecznego sposobu utylizowania tego typu odpadów. Są one w końcu niebezpieczne, jeszcze przez wiele tysięcy lat po ich złożeniu w składowisku.