Bez względu na metodę, jaką wybierzemy do sporządzenia portretu psychologicznego, musimy:
I. Przeanalizować wszystkie dane dotyczące ofiary, czasu i miejsca zdarzenia. Poznać ofiarę: jej sytuację rodzinną, stan majątkowy, zachowanie, temperament, inteligencję, stopień przystosowania społecznego, zachowania seksualne, choroby, przyczynę śmierci, ślady i obrażenia na ciele, przeanalizować ostatni okres życia. Poznać znalezione śldy i miejsce czynu: położenie geograficzne, otoczenie, straty, zniszczenia, przedmioty, napisy, rysunki pozostawione przez sprawcę. Poznać ślady narzędzia zbrodni, przedmioty pomocnicze. Umiejscowic zdarzenie w czasie i okreslić przebieg zdarzenia: czas zużyty na rozpoznanie i przygotowanie zabójstwa i czynności z ciałem ofiary.
II. Sklasyfikować jaki to typ zabójstwa (pojedyncze, wielokrotne, seryjne, emocjonalne), sekwencję zdarzeń, poziom przemocy, stopień ryzyka sprawcy i ofiary.
III. Rekonstruować zdarzenie : co stało się bezpośrednio przed zabójstwem, wybór ofiary, wybór miejsca i narzędzi, ustalenie sposobu zabójstwa, co stało się z ciałem ofiary, zachowanie przestępcy bezpośrednio po zabójstwie. Aby to ustalić musimy poznać mechanizm obrażeń i tortur, kolejność czynności ofiary i sprawcy i jego przemieszczanie się po miejscu zdarzenia.
IV. Motywacji sprawcy. Osiągnięcie tego celu wymaga czasem badania zarówno pamiatek (wziętych od ofiary na miejscu przestępstwa) jak i prawdopodobnych motywów działania sprawcy.