menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Lektura klasa 5 charakterystyka postaci Tomka Sawyera
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
Tomek Sawyer -  sierota, wychowywany przez ciotkę Polly. Miał krótkie kręcone włosy i było to przyczyną jego wielkiego zmartwienia - Tomek uważał, że loki to „rzecz niemęska”. Na co dzień biegał boso, w zniszczonym, wygodnym ubraniu, w którym czuł się swobodnie. W niedzielę chłopiec ubierał się w „drugie ubranie” - czyste i eleganckie. Na głowę wkładał kapelusz, a na nogi starannie wypastowane buciki. Wyglądał wtedy jak bardzo grzeczny i poprawny chłopiec.

Tomek miał „awanturniczą żyłkę”, znał wszystkich mieszkańców miasteczka, ale jego największym przyjacielem był Huck Finn (czyt. hak fin). Był wesoły, miał duże poczucie humoru i mnóstwo fantastycznych pomysłów. Codziennie przeżywał wiele przygód. Nie mógł usiedzieć na miejscu i wszędzie go było pełno. Zwykle miał dobre intencje, ale nie zawsze udawało mu się właściwie postępować. Dopiero po powrocie do domu po ucieczce zdał sobie sprawę z tego, jak bardzo zmartwił ciocię. Jeszcze raz przekonał się, że ona bardzo go kocha. Wcześniej czuł się niekochany, samotny i opuszczony. Tęsknił za rodzicami, których bardzo mu brakowało.

Tomek był odważnym, pewnym siebie, bardzo samodzielnym chłopcem. Miał duże poczucie uczciwości, był ambitny. Często udawał „twardziela”, nie stronił od bójek, miał swoje zdanie, którego bronił do końca. Był uparty, odważnie dążył do celu. Tomek był także wrażliwym, dobrym chłopcem. Kochał ciocię i swego przyrodniego brata Sida.

To sympatyczny bohater. Można go polubić. Jest wiernym i oddanym przyjacielem. W trakcie powieściowych wydarzeń przeżywa miłość do Becky. Traktuje dziewczynkę jak damę. Szanuje też ciocię Polcię, choć na co dzień walczy z jej „metodami wychowawczymi”.

Pozmieniaj to, bo bedzie wtopa ;)
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Tomek Sawyer, główny bohater powieści Marka Twaina, jest sierotą. Po śmierci matki wraz z młodszym, przyrodnim bratem, Sidem, zamieszkał w domu ciotki Polly, która zajęła się jego wychowywaniem. Ma około dziesięciu lat, jest szczupły, zwinny i ma ciemne, kręcone włosy, których się wstydzi, uważając je za zbyt dziewczęce. Na co dzień chodzi boso, ubrany w połatane spodnie i kurtkę, a w niedzielę zostaje zmuszony do założenia bluzy z marynarskim kołnierzem, butów i słomkowego kapelusza w cętki, który nakłada na „gładko zaczesane i symetrycznie ułożone po bokach loczki”.

Tomek niewątpliwie nie jest wzorem grzecznego i dobrze ułożonego chłopca. Dla ciotki jest nieustannym utrapieniem. Nie lubi chodzić do szkoły, niechętnie uczy się i ma opinię niezbyt zdolnego ucznia. Brak postępów z nauce wynika bardziej z jego lenistwa i niechęci do jakiejkolwiek pracy, ponieważ w rzeczywistości jest niezwykle inteligentny, sprytny i bystry. Zawsze potrafi oszukać ciotkę, a dzięki swej roztropności wychodzi cało z każdej opresji. Tomek ma bardzo impulsywny charakter, jest zawsze chętny do bójek i najczęściej działa pod wpływem emocji. Zawsze stara się być w centrum zainteresowania, marząc o tym, aby jego nazwisko stało się sławne. Bardzo intensywnie przeżywa wszelkie porażki, lecz równie szybko o nich zapomina, skupiając się na przyjemnościach. Ma bujną wyobraźnię i najczęściej to on wpada na szalone pomysły, do których z łatwością przekonuje swoich przyjaciół. Jest niezwykle zaradny, choć często kłamie, aby osiągnąć to, co chce. Z natury jest wrażliwy i dobry, szczerze kocha ciotkę.

Tomek potrafi być szlachetny i odważny – chociaż boi się zemsty Indianina, składa zeznania i przyczynia się do uniewinnienia Muffa Pottera. Bierze również na siebie winę Becky, dzięki czemu zyskuje jej uwielbienie i wdzięczność. Ma skłonność do popadania w melancholię, a wtedy czuje się niekochanym i niepotrzebnym. Jest kochliwy i chętnie flirtuje z dziewczętami. Jest również nieco naiwny i przesądny, wierzy w zabobony. Jest chłopcem wesołym, pomysłowym, towarzyskim i żądnym przygód. Nade wszystko ceni poczucie własnej wolności, a wszelki przymus staje się przyczyną jego udręki. W stosunku do przyjaciół jest lojalny, oddany i honorowy. Najpełniej charakter Tomka Sawyera oddają słowa ciotki Polly, która uważa, że nie jest on zły i ma złote serce, choć jest psotnikiem, roztrzepańcem i urwisem.

Wersja druga. Tez ładna :D
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
kokoszkaYT to najlepszy YouTuberem subuje go mordo

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...