menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
NA POLSKI MAM NAPISAĆ LIST OFICJALNY , JAK ON MA WYGLĄDAĆ ?  POMÓŻCIE MI , BO W OGÓLE NIE WIEM  JAK MA WYGLĄDAĆ , CO W TYM LIŚCIE MA BYĆ ?
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
Anna Kowalska                                            Warszawa,dn. 01.05.03
ul.konopnicka 4b/12
78-100 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze!

Protestujemy przciwko wysypisku śmieci w naszej miejscowości.
Lokalizacja tego wysypiska znajduje się w lesie, w pobliżu budynków mieszkalnych. Zamiast czystego powietrza, unosi się odór. Odpady przenikają do gleby, zatrówają ją, co powoduje wyginięcie niektórych gatónków kwiatów i roślin. Nie chcemy aby odbierano nam czyste powietrze i bogactwo lasu.
Piszemy bezośrednio do Pana, ponieważ władze naszego miasta nie chcą z nami rozmawiać. Niecierpliwie czekamy na odpowiedź listowną.

Ania Kowalska i uczniowie Szkoły Gimnazjalnej w Warszawie
z klasy 1c


Korespondencja oficjalna najczęściej pisana jest na komputerze.
 
 Datę i miejsce umieszczamy w prawym górnym rogu.
  
 W bardziej formalnych listach umieszczamy też temat - objet.
 
 Rozpoczynamy odpowiednim zwrotem powitania zakończonym przecinkiem.
 
 Pierwszy akapit pełni rolę wprowadzenia - sygnalizujemy w jakiej sprawie kontaktujemy się z adresatem.
 
 Nie owijamy w bawełnę, precyzujemy szczegóły sprawy.
 
 Styl listu musi być bardzo poprawny, uprzejmy, czasem wręcz usłużny.
 
 Unikamy słownictwa potocznego.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
LIST OFICJALNY List oficjalny to jedno z podstawowych dla korespondencji urzędowej pism. Jest bardziej sformalizowany niż list prywatny. W prawym górnym rogu listu wpisujemy miejscowość i datę. W korespondencji urzędowej data ma często bardzo istotne znaczenie; w zasadzie dokument bez niej nie jest ważny. W lewym górnym rogu, nieco niżej niż miejscowość i data w prawym rogu, umieszcza się dane tego, kto pisze list. Powyżej nagłówka, po prawej stronie umieszcza się zwrot do adresata. Jeżeli jest nim osoba, poprzedzamy jej imię i nazwisko tytułem lub zwrotem grzecznościowym (np. Szanowny Panie Profesorze!). Poniżej piszesz adres osoby lub instytucji. Następnie formułujemy treść naszego listu. W przypadku listu urzędowego powinna być ona wyrażona stylem urzędowym, jasno i logicznie, z wyraźnym podziałem tekstu na akapity i części. List kończy zwrot grzecznościowy (np. Z wyrazami szacunku). Po tym zwrocie można umieścić informacje o załącznikach. przykład listu oficjalnego: Anna Kowalska Warszawa, dn. 01.05.03 ul. konopnicka 4b/12 78-100 Warszawa Szanowny Panie Ministrze! Jesteśmy uczniami szkoły gimnazjalnej w Warszawie. Protestujemy przeciwko wysypisku śmieci w naszej miejscowości. Lokalizacja tego wysypiska znajduje się w lesie, w pobliżu budynków mieszkalnych. Zamiast czystego powietrza, unosi się odór. Odpady przenikają do gleby, zatruwają ją, co powoduje wyginięcie niektórych gatunków kwiatów i roślin. Nie chcemy aby odbierano nam czyste powietrze i bogactwo lasu. Piszemy bezpośrednio do Pana, ponieważ władze naszego miasta nie chcą z nami rozmawiać. Niecierpliwie czekamy na odpowiedź. Ania Kowalska z uczniami kl. I c no i napisz na podstawie wzoru ;) np w rozwinięciu; Szanowny Panie Burmistrzu! Jestem mieszkanką Osiedla .... w ....... . Chciałam prosić o rozpatrzenie prośby o modernizację podwórka na moim osiedlu. Dla mieszkańców osiedla i dla mnie jest to bardzo ważne, gdyż od lat nie było ono modernizowane. itd. .............................. piszesz potem, że nie ma miejsca do zabaw, dzieci potrzebują rozrywki, mają swoje potrzeby , potrzebne są zjeżdżalnie, nowe piaskownice, ławki do siedzenia. …Że nie chcesz, aby młodzież i dzieci …. (to już we własnym zakresie wypisujesz) Jednym słowem wymyślasz co popadnie. (trochę wyobraźni) Usiądź, pomyśl, a na pewno coś wymyślisz. Nie mogę całego za Ciebie napisać bo na tej stronie wbrew pozorom nie odrabia się prac domowych, ale trochę podpowiedziałam (na samej górze masz jak się pisze taki list, więc nie widzę problemu, żebyś go napisała). Tylko pamiętaj o dobrze dobranych zdaniach i żeby list był z sensem
Przykład:

Jarek Kowalski Warszawa, dn. 01.05.03
ul.konopnicka 4b/12
78-100 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze!

Jesteśmy uczniami szkoły podstawowej w Sopocie.
Protestujemy przciwko wysypisku śmieci w naszej miejscowości. Lokalizacja tego wysypiska znajduje się w lesie, w pobliżu budynków mieszkalnych. Zamiast czystego powietrza, unosi się odór. Odpady przenikają do gleby, zatruwają ją, co powoduje wyginięcie niektórych gatunków kwiatów i roślin. Nie chcemy aby odbierano nam czyste powietrze i bogactwo lasu.
Piszemy bezpośrednio do Pana, ponieważ władze naszego miasta nie chcą z nami rozmawiać. Niecierpliwie czekamy na odpowiedź.
Jarek Kowalski
z uczniami kl. I c
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
KAI, ten tekst ma kilka błedów rzeczowych dlatego u góry go poprawiłem. Chodzi o podpis i pierwszy akapit. Ale w sumie z tego się nie strzela :D

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...