1. Zajrzyj tutaj, jest późno, a mi się nie chce pisać. I tak niżej dałem popis grafomaństwa. =)
http://ofu.pl/xxj8wk4s
2.
Nie da się wymienić wszystkich aldehydów. (no dobra, da się, jednak jest ich tyle ile węglowodorów i nie ma to sensu). Dlatego podam ci tylko kilka i opisze, jak tworzy się ich wzory i nazwy. Zaczynamy więc.
Bierzemy alkohol metylowy i poddajemy go reakcji z tlenkiem miedzi (II), w jej wyniku od cząsteczki alkoholu, odrywa się tyle wodoru i tlenu, że razem z tlenem, z tlenku miedzi (II) dają cząsteczkę wody. Otrzymujemy wtedy alkohol ze zmniejszoną liczbą atomów wodoru, czyli aldehyd. W reakcji wygląda to tak.
CH3OH+CuO---> HCHO+H2O+Cu
Nazwę tworzymy natomiast, dodając do nazwy węglowodoru, od którego wziął swój początek alkohol i dodajemy końcówkę –al. Czyli w tym przypadku metan-al., lub aldehyd mrówkowy
Drugi przykład. Bierzemy cząsteczkę alkoholu etylowego i powtarzamy proces z tlenkiem miedzi (II).
C2H5OH=CuO--->CH3CHO+H2O+Cu
I bierzemy nazwę węglowodoru. W tym przypadku etanu i dodajemy kocówkę –al. Czyli etan-al.
Próba Tollenasa polega na reakcji aldehydu, z tlenkiem srebra (I), w wyniku czego powstaje kwas karboksylowy i czyste srebro.
Bierzemy więc aldehyd mrówkowy i tlenek srebra (I), w wyniku reakcji powstaje kwas mrówkowy i srebro, które dodatkowo z I stopnia utlenienia, przechodzi na zerowy. Czyli dochodzi do reakcji redukcji.
HCHO+Ag2O--->HCOOH+2Ag
Próba Trommera przebiega podobnie. Tylko, ze używamy do reakcji wodorotlenku miedzi (II). W wyniku reakcji również powstaje kwas mrówkowy, dodatkowo tlenek miedzi (I) i woda. Miedz została zredukowana do i stopnia utlenienia.
HCHO+2Cu(OH)2--->HCOOH+Cu2O+2H2O