Kluczowym motywem mitu i "Labiryntu nad morzem" Zbigniewa Herberta jest postać Minotaura i jego historia. Autor W utworze "Historia Minotaura" przedstawia prawdopodobną wersję wydarzeń mających miejsce wiele lat temu, które różnią się od mitu. Herbert zaś mówi o wielowymiarowości interpretacji mitu, a także w pewnym stopniu udowadnia "Historię Minotaura"
Zbigniew Herbert Minotaura nie określa jako potwora, przedstawia on wiarygodną historię, w której ten jest tylko dzieckiem z dużą głową i niskim poziomem inteligencji. W micie Minotaur zostaje zamknięty by nikomu nie zagrażać, Herbert uważa jednak, że król Minos zamknął go po to, by wdrożyć syna poprzez system korytarzy. od prostych do coraz trudniejszych w zasady poprawnego myślenia. Minotaur jednak mimo wszystko nic nie rozumiał, toteż król, aby pozbyć się zakały rodu wezwał Tezeusza, aby go zabił. Wtedy po raz pierwszy w oczach Minotaura zaczęła kiełkować mądrość
Interpretacja Zbigniewa Herberta bardzo odbiega od mitu. Łączy je jedynie sposób, w jaki zginął Minotaur. W micie jest on przedstawiony jako człowiek z głową byka, według "Historii Minotaura" Herberta jest to człowiek z dużą głową. Różnicą jest także powód dla którego król postanowił wybudować labirynt. W micie spełnia on rolę więzienia, a w opowiadaniu rolę elementarza, który ma nauczyć chłopca abstrakcyjnego myślenia.